زیستگاه آبی تالاب بین المللی هامون برای استفاده گونه های مختلف حیوانات و پرندگان بطور کامل نابود شده است.


به گزارش سرویس علمی جام، خسرو افسری مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت و گو با ایرنا گفت: زیستگاه آبی تالاب بین المللی هامون برای استفاده گونه های مختلف حیوانات و پرندگان بطور کامل نابود شده است.

ایشان افزود: در مراتع اطراف تالاب هامون برخی از گونه های جانوری با زیستگاه خشکی مشاهده می شود که تعداد آنها نیز با توجه به تداوم خشکسالی در چند سال اخیر رو به کاهش است.

وی اظهار داشت: پناهگاه حیات وحش هامون با 293 هزار هکتار گستره در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است که بر اساس مصوبه ˈکنوانسیون رامسرˈ حدود 60 هزار هکتار آن را تالاب بین المللی هامون شامل سه بخش ˈپوزک، سابوری و هیرمندˈ تشکیل می دهد.

وی گفت: تالاب بین المللی هامون در گذشته با توجه به شرایط آب و هوایی مطلوب، تنها زیستگاه پرندگان در شرق کشور بود ولی طی چند سال اخیر با کاهش ورودی آب رود مرزی هیرمند شماری از پرندگان زمستان گذران به جای این تالاب به چاه نیمه ها(دریاچه های کوچک متشکل از گودالهای طبیعی) واقع در منطقه سیستان مهاجرت می کنند.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان افزود: ˈلویی، نی، گز و تاغˈ از مهمترین گونه های گیاهی و ˈپلیکان، فلامینگو، دال، افعی شاخدار ایرانی و مار جعفریˈ از گونه های شاخص جانوری در پناهگاه حیات وحش هامون هستند که تعدادشان با توجه به تداوم خشکسالی، حرکت شنهای روان و افزایش غلظت ریزگردها بشدت درحال کاهش است.

افسری گفت: همچنین امروزه دیگر نمونه ای از انواع ˈکپور و آمورˈ به عنوان مهمترین گونه های ماهیانی که در زیستگاه آبی تالاب بین المللی هامون زندگی می کردند قابل مشاهده نیست.

با این حال وی ساخت کانال انتقال آب از چاه نیمه ها به تالاب بین المللی هامون را از مهمترین اهداف سازمان حفاظت محیط زیست با هدف بهبود وضع زیستگاههای آبی پناهگاه حیات وحش هامون برشمرد و افزود: تاکنون بیش از نیمی از این کانال ساخته شده است.

او بیان کرد: 20 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای مرحله نخست طرح احیای تالاب بین المللی هامون در شمال سیستان و بلوچستان اختصاص یافت.

وی ادامه داد: در این مرحله برنامه های مختلف از جمله لایروبی ورودیهای آب که به تالاب هامون منتهی می شود، کانال کشی در تالاب برای مهار آبهای روان که اینک میزان آن جزیی است و آموزش و ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست در تالاب درحال اجرا است.

ˈهامونˈ هفتمین تالاب بین المللی دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می شود.

عمده ترین دلیل خشکیدن دریاچه هامون رعایت نکردن حق آب ایران و قطع کلی آب رود مرزی هیرمند از افغانستان بدون توجه به معاهدات بین المللی و پروتکلهای همکاری است که پیگیری آن در دستور کار وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

منبع:جام نیوز