آبشار تنگ تامرادی، بویراحمد
نام آبشار: آبشار تنگ تامرادی، بویراحمد


آبشار تنگ تامرادي بويراحمد در موقعیت جغرافیایی E512508 N303048 در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.


آبشار تنگ تامرادی در فاصله ۵۵ کیلومتری از شهر یاسوج پایتخت طبیعت ایران زمین که در مسیر جاده گچساران واقع شده و ارتفاع آن بیش از 15 متر می باشد. وجود چهار آبشار با ارتفاع ۸ تا ۱۰ متری و حوضچه های آب در مسیر آب زلال و بسیار خنک این آبشار و همچنین وجود غارهایی که آب از دل آن می گذرد و آب مداوم از سقف آنان چکه می کند باعث شده است که هر چه بیشتر بر جذابیت و خاص بودن آن بیفزاید.


طبیعت زیبا و جنگل بلوط اطراف این آبشار زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است.
از مهمترین مشکلات این منطقه گردشگری می توان به عدم وجود هر گونه علائم راهنمایی و رانندگی در ۱۰ کیلومتر مسیر پر پیچ و خم منتهی به این مکان اشاره کرد. عدم وجود امکانات رفاهی از جمله رستوران ، سرویس بهداشتی و روشنایی مناسب برای شب از دیگر مسائلی است که این مکان تفریحی را در انزوا نگه داشته است.


اطراف به کوه*هاي زرآور و ساور محدود مي*گردد و از سطح دريا 1400 متر ارتفاع دارد و تحت تأثير اقليم معتدل و مرطوب، آب و هواي آن در فصول بهار و تابستان مطبوع و دلپذير و در زمستان سرد است. در ورودي تنگ تامرادي و در مجاورت روستاي حسين آباد، دخمه و مقبره*اي از دوران هخامنشي به جا مانده که به يکي از سرداران و يا نجباي هخامنشي مربوط است. تنگ تامرادي محل وقوع يکي از جنگ*هاي تاريخ معاصر نيز هست. با توجه به موارد مذکور، مي*توان قدمتي طولاني براي اين روستا در نظر گرفت. مردم روستاي تنگ تامرادي به زبان لري سخن مي*گويند مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.
چشمه بلوط عسلي، که در حوالي آبشار تنگ واقع شده است، يکي از معروف*ترين ييلاقات و تفرجگاه*هاي منطقه به شمار مي*رود. اين چشمه، در پايين دست خود، حوضچه*هاي طبيعي زيبايي را به وجود آورده است.