پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین، به دنبال گزارش همیاران محیط زیست مبنی بر گرفتار شدن دو قلاده گرگ در داخل یک استخر با پوشش پلاستیکی و بدون حصار در محدوده روستای زرنو از توابع شهرستان البرز، بلافاصله محیط بانان به محل اعزام شدند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: محیط بانان راس ساعت ۱۸ شب گذشته در محل حاضر شده و عملیات نجات این دو گرگ را آغاز کردند.

علی فرهادی افزود: به دلیل اینکه گرگ ها در هوای سرد و ریزش برف به مدت ۳ روز در استخر آب گرفتار شده بودند و باتوجه به ضعف جسمانی گرگ ها امکان بیهوش کردن آنها وجود نداشت.
همچنین عمق، شیب زیاد استخر و لغزندگی نجات حیوانات گرفتار شده را مشگل ساخته بود.
محیط بانان برای نجات گرگ ها از یک ریل فلزی، طناب، تسمه و حتی لوله*های آب استفاده نموده و پس ۴ ساعت تلاش تنها موفق به نجات یکی از گرگ ها شدند.

گرگ نجات یافته که به دلیل سرما، استرس و ضعف ناشی از گرسنگی وضعیت جسمی نامناسبی داشت پس از پیچیده شدن داخل پتو و روشن نمودن بخاری خودرو به داخل خودرو گرم منتقل شد.
ماموران سپس نسبت به نجات گرگ دوم که از نظر جسمانی وضعیت مناسب*تری داشت اقدام نمودند که پس از مدتی تلاش تلاش، خود حیوان با استفاده از ریل تهیه شده موفق به خارج شدن از استخر شده و از محل فاصله گرفت.

اقدامات درمانی و احیا پس بر روی گرگ اول انجام گرفته و پس از مشاهده بهبود وضعیت جسمانی، این گرگ نیز در همان محل رهاسازی گردید.
منبع خبر :پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران