پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: چهارشنبه ۱۳۹۲/۸/۲۲ شکارچیان غیرمجاز، یک راس کل وحشی ۱۲ الی ۱۳ ساله را در منطقه حفاظت شده خائیز شکار کرده و پس از بریدن سر حیوان به همراه لاشه شکار از منطقه گریختند.
مسئول منطقه حفاظت شده خائیز در این باره گفت: ساعت ۹٫۳۰ روز چهارشنبه، به دنبال دریافت گزارشی از همیاران محیط زیست مبنی بر شنیدن صدای شلیک گلوله در ارتفاعات منطقه، بلافاصله به همراه محیط بانان عازم محدوده مورد نظر شدیم.

هدایت اله دیده بان افزود: پس از ساعتها جستجو متوجه آثار خون شده و پس از دنبال کردن رد خون به سر بریده شده یک راس کل وحشی در محدوده ای به نام تنگ بیستم در ارتفاعات بالای ۱۰۰۰ متر منطقه حفاظت شده خائیز برخورد نمودیم.
این کل وحشی ۱۲ الی ۱۳ سال سن داشته و با شلیک دو گلوله از یک اسلحه جنگی کلاشینکف شکار شده بود که پوکه هر دو فشنگ نیز در محل وقوع جرم کشف گردید.
مسئول منطقه حفاظت شده خائیز گفت: علی رقم تلاش فراوان، جستجوی منطقه تا زمان تاریک شدن هوا و کنترل مسیرهای خروجی، متاسفانه موفق به یافتن شکارچیان متخلف نشدیم.

هدایت اله دیده بان اظهار داشت: با توجه به بررسی های صورت گرفته و اطلاعات بدست آمده از همیاران محیط زیست، شکارچیان ۳ نفر بودند که تحقیقات برای شناسایی و دستگیری مجرمین ادامه دارد.
منطقه حفاظت شده خائیز با مساحت ۳۲,۳۳۲ هکتار در استان کهگیلویه و بویراحمد و هم مرز با استان خوزستان یکی بهترین زیستگاه های کل و بز وحشی در کشور است. با توجه به حفاظت مناسب در سال های اخیر جمعیتی بالغ بر هزار راس از این گونه جانوری ارزشمند در کوهستان های خائیز زندگی می کنند.