دیده بان حقوق حیوانات: کارشناسان انجمن جانورشناسی لندن موفق شدند ردپای یک گربه بسیار نادر و ناشناخته به نام گربه بورنئویی موسوم به bay cat با نام علمی Paradofelis badia را در جنگلهای جزیره بورنئو در جنوب مالزی کشف کردند.

به گزارش همشهری آنلاین تصویر این گربه تا پیش از این تنها در چند مورد معدود توسط دوربینهای نصب شده در جنگلهای این منطقه به ثبت رسیده بود. در واقع این نخستین بار پس از سال 2003میلادی است که تصویر این جانور در حیات وحش به ثبت میرسد.

بنابر اعلام این کارشناسان در این تحقیقات بسیار بیشتر از گذشته تصاویری از این گربه همراه با شواهدی از 4گونه گربه وحشی دیگر به ثبت رسیده است. این منطقه دارای جنگلهای مملو از درخت است و محققان براین باور بودند که موفق به یافتن این گربه ها در این مکان نخواهند شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی نشنال مانیتور، در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) که در آن فهرستی از اسامی گونه های در معرض خطر انقراض آمده، تشریح شده که ظاهرا گربه های وحشی بورنئویی وابسته به جنگل هستند و متأسفانه نابودی زیستگاه های آنها که از پیامدهای قطع درختان جنگل با اهداف تجاری و استحصال روغن خرماست، جمعیت این گونه از گربه های وحشی کمیاب را به خطر انداخته است.

درصورتی که جنگل زدایی در بورنئو با همین روند ادامه یابد، پیش بینی می شود که تا سال 2020میلادی، جمعیت این گربه ها از 50درصد به کمتر از یک سوم کاهش یابد.