به گزارش گروه بین الملل زیست نیوز، حفاظت از محیط زیست، کنترل بلایای طبیعی و تولید انرژی تجدیدپذیر همگی از جمله مواردی هستند که باید توجه ویژه ای به آنها داشته باشیم. هر یک از ما باید سهمی هر چند کوچک در حرکت به سوی سیاره ای "سبزتر" و ایجاد مکانی بهتر برای زندگی را بر عهده بگیریم. امروزه، مشکلات زیست محیطی بسیاری وجود دارند که طبیعت را در معرض خطر قرار داده و نیازمند توجه فوری هستند. فعالیت های انسان یکی از مهمترین عواملی محسوب می شود که در ایجاد این شرایط نقش دارد. در ادامه به برخی از بدترین مشکلات زیست محیطی که با فعالیت های انسان در ارتباط هستند، اشاره می کنیم.


استخراج طلا
استخراج صنعتی طلا از معادن یکی از بزرگترین منابع انتشار جیوه در محیط زیست محسوب می شود.


آلودگی آب های زیرزمینی
این مساله زمانی رخ می دهد که مواد شیمیایی، بنزین، روغن، نفت و محصولات مشابه دیگر به تدریج وارد آب های زیرزمینی می شوند. استفاده گسترده از سیستم های سپتیک، اماکن دفن زباله و سایت های دفن زباله های خطرناک، کود و آفت کش ها به آلودگی آب های زیرزمینی منجر می شود.


آلودگی آب های سطحی
این شرایط زمانی رخ می دهد که مواد زائد و زباله ها راهی جریان آب رودخانه ها و منابع آب سطحی دیگر می شوند. ممکن است این مواد در آب حل، ترکیب و یا رسوب کرده و در نهایت به اتروفیکاسیون و انقراض گونه ها منجر شوند. به طور کلی، آلودگی آب از عوامل اصلی گسترش بیماری های واگیردار محسوب می شود.


آلودگی محیط داخلی
آلودگی های ناشی از پخت و پز و یا گرمایش در داخل ساختمان خطرات بسیاری را به همراه دارند. انتشار ذرات کوچک و مسمومیت با مونو اکسید کربن مسئول 2.7 درصد از بار جهانی بیماری در نظر گرفته می شوند.


معدن کاری صنعتی
معدن کاری صنعتی می تواند موجب مشکلات پایدار زیست محیطی و اجتماعی-اقتصادی به واسطه نشت مواد خطرناک اسیدی و یا قلیایی و نفوذ فلزات سنگین به آب و خاک شود.


ذوب و پردازش فلزات
تاسیساتی که ذوب و پردازش فلزات را انجام می دهند اغلب مقادیر بالایی از آلاینده های هوا مانند فلوئورید هیدروژن، دی اکسید گوگرد، اکسیدهای نیتروژن، بخارات، گازها، دودهای مضر و دیگر مواد سمی را منتشر می کنند. البته این شرایط تنها به انتشار گازها ختم نمی شود و فلزات سنگین مانند سرب، آرسنیک، کروم، کادمیوم، نیکل، مس و روی نیز به این فهرست افزوده می شوند.


زباله های رادیو اکتیو و استخراج اورانیوم
زاله های رادیواکتیو به واسطه سوخت استفاده شده در راکتورهای نظامی و غیر نظامی، مصارف صنعتی و استفاده های تجاری هسته ای ایجاد می شوند. مشکل مرتبط با این نوع زباله ها همانند استخراج اورانیوم از معدن، حجم زیادی از مواد پرتوزا است که در منطقه ای بسیار کوچک متمرکز شده اند.


فاضلاب تصفیه نشده
فاضلاب های تصفیه نشده ممکن است حاوی پاتوژن هایی باشند که به بروز بیماری های جدی در انسان منجر می شوند. اگر شرایط بهداشتی مناسب موجود نباشد، شیوع بیماری شایع بوده و می تواند چه جوامع فقیر و چه جوامع ثروتمند را تحت تاثیر قرار دهد.


آلودگی هوای شهری
احتراق سوخت های فسیلی، موتور خودروها، تولیدات صنعتی و سوختن زیست توده از عوامل موثر در آلودگی هوای شهری هستند. در شرایطی که بارزترین آلاینده های اولیه موارد ذکر شده هستند، اما هنگامی که آنها در اتمسفر با نور خورشید، اکسیژن، آب و مواد شیمیایی دیگر واکنش نشان می دهند گروه دیگری از آلاینده ها را نیز شکل می دهند.


بازیافت باتری های سربی-اسیدی کارکرده
اگرچه این نوع باتری ها که به نام باتری خودرو نیز شناخته می شوند قابلیت شارژ مجدد دارند، اما پس از مدتی توانایی خود برای نگهداری انرژی را از دست داده و به زباله ای خطرناک تبدیل می شوند. مشکل اصلی در این زمینه انتشار سرب است. در بسیاری از کشورهای جهان تاسیسات بازیافت این باتری ها در مناطقی قرار دارند که نظارت و کنترل اندکی بر آنها صورت گرفته و در نتیجه مشکل موجود را بسیار جدی تر می کنند.

منبع:زیست نیوز