جدیدترین نمایشگاه انجمن عکاسی سلطنتی به نمایش زیبایی تحسین برانگیز پژوهشهای علمی در قالب تصاویر پرداخته است.

به گزارش سرویس علمی جام به نقل از ایسنا، این تصاویر شورانگیز از رشته های مختلف علوم بوده و بر اهمیت عکاسی برای دانشگاهیان تاکید دارند.

این تصاویر جزء نمایش خیره کننده ای از بهترین عکسهای علمی بوده که برای عموم به نمایش درآمده اند و ثابت میکنند که علم و زیبایی میتوانند در کنار هم حضور پیدا کنند.

نمایشگاه تصاویر علمی بین المللی انجمن عکاسی سلطنتی به نمایش کار 54 دانشمند از سراسر جهان پرداخته است.

مهارتهای عکاسی نقش مهمی در پزشکی، علم کالبدشکافی، مهندسی، باستانشناسی، اقیانوس شناسی، تاریخ طبیعی و بسیاری از حوزه های دیگر ایفا میکند.


در میان تصاویر جالب این نمایشگاه یک عکس نمای نزدیک از یک حیوان میکروسکوپی دریایی موسوم به Doliolida دیده میشود که توسط دکتر ریچارد کربی، کارشناس حیات دریایی ثبت شده است.


ستاره دیگر این نمایش یک عروس دریایی است که با استفاده از پرتوهای ایکس در یک اسکنر میکرو سی تی اسکن توسط دان سایکس از مرکز تحلیل و تصویربرداری موزه تاریخ طبیعی به تصویر درآمده است.


موارد دیگر شامل سلول لمفوسیت انسان، سر یک شپشه، جنین موش و سلولهای خون درون رگها است.
کاربرد عکاسی در علم تقریبا همسن خود عکاسی است. ادوارد مویبریج، عکاس انگلیسی در سال 1872 از عکاسی برای بررسی و تحقیق بر روی حرکت اسبها استفاده می*کرد.


از آن زمان، شیوه ها و روشهای جدید عکاسی با استفاده از تابش نامرئی بوجود آمدند. این امر از طریق ابزارهای علمی پیچیده مانند فیبرهای نوری، آندوسکوپ، میکروسکوپ، تلسکوپ، میکروسکوپهای استریو و افتالموسکوپها امکانپذیر شد.

نمایشگاه تصاویر علمی بین المللی ابتدا در موزه بزرگ شمالی در نیوکاسل برپا شد و سپس اول اکتبر در بریتانیا برگزار شده و در ادامه در سایر نقاط اروپا دایر خواهد شد.ریزنگار نور پلاریزه شده نمونه ای از یشم اقیانوسی، برناردو سیسار


پنگوئن های جنتو و ریش خطی روی تخته یخ شناور در نزدیکی جزیره دانکو، دیوید دوبیلت
تصویر نمای نزدیک از سر زنبور کاغذ زرد، دانیل کاریکو
تصویر شپشه ای که دانیل کاریکو روی پادری شکار کرده است
ریزنگار الکترونی نانوشناگرهای درون ساحل با طول 25 میکرومتر، دیوید مک مارتی از دانشگاه کالج لندن
نمای نزدیک سر یک زنبور فاخته، دانیل کاریکو


سلول لمفوسیت انسان، دیوید شارف
برخورد دو قطره آب زیر یک حباب در حال ترکیدن، گرگ پارکر(چپ)الگوی بدیع استخوان ماهی در اثر برخورد دو جریان مایع، تد کینسمان(راست)


ریزنگار نوری از doliolid doliolum nationalis، ریچار کربی از دانشگاه پلایموثنمایش سلولهای سفید و قرمز خون در رگها با ریزنگاری رنگی اسکن الکترونی، استیو گشمایسنر

عصبهای قشر مغز با دندریتهای متصل، دیید شارف

بازسازی سه بعدی یک مدل شیشه ای یک عروس دریایی با پرتو ایکس اسکنر میکرو سی تی اسکن، دان سایکس


خرچنگ چینی در حال تغذیه در میان برگهای مرجان Pocillopora، اوئیز موری

ریزنگار نوری از جنین 10.5 روزه موش، جیم سووگر


تصویر نورپردازی سه گانه از افتادن دانه ای از درخت چنار، آدریان دیویس

منبع:جام نیوز