جمجمه قدیمی ترین گربه سان بزرگ جهان در تبت کشف شد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این جمجمه در کوه های هیمالیا کشف شده و قدمت آن به حدود شش میلیون سال پیش میرسد.

موجود جدید که Panthera blytheae نام دارد، خویشاوند پلنگ برفی گریزپا بوده و دیدگا*های جدیدی را در خصوص شیرها، یوزپلنگها و ببرها در اختیار میگذارد.

دانشمندان با استفاده از تکنیک magnetostratigraphy قدمت این جمجمه را 4.1 تا 5.95 میلیون سال پیش تخمین زده اند.
این تکنیک قدمت فسیلها را بر اساس الگوهای مجزای واژگونگی در میدان مغناطیسی زمین که در لایه های صخره ای ثبت شده، مشخص میکند.

این کشف به آسیای مرکزی به عنوان منشا گربه سانهای بزرگ و فلات تبت به عنوان ناحیه ای حیاتی برای درک تنوع پذیری این حیوان اشاره میکند.

دکتر جک تی سنگ از موزه تاریخ طبیعی امریکا در نیویورک بر این باور است که "این کشف نشان میدهد گربه سانان بزرگ دارای منشا تکاملی عمیق تر از آنچه پیشتر تصور میشد، هستند."

شواهد دی ان ای نشان میدهد گربه سان های بزرگ که به طور دسته*جمعی Pantherinae خوانده میشوند، از نزدیکترین خویشاوندان تکاملی شان به نام Felinae آمده اند.

با این حال، قدیمی ترین فسیلها از گربه سانهای بزرگ که در دهه 1970 کشف شد، قطعات دندان در تانزانیا هستند که 3.6 میلیون سال قدمت دارند.

مطالعه جدید تصورهای پیشین در مورد گربه سان های بزرگ را به چالش میکشد و آنها را در بافت ژئوجغرافیایی قرار میدهد.
این کشف در جایی صورت گرفت که مامن جمعیتی از زیستگاه های کنونی گربه سانهای بزرگ است و نشان میدهد که این گروه در آسیای مرکزی تکامل یافتند و سپس پخش شدند.

دکتر تی سنگ و همسرش دکتر جوان لیو از دانشگاه آلبرتای کانادا و دیگر همکارانشان جمجمه جدید را در سال 2010 و زمانی که در ناحیه مرزی دورافتاده بین پاکستان و چین بودند، کشف کردند.

دکتر لیو دریافت که بیش از صد جوارح و آرواره های بزکوهی باید توسط یک رودخانه انباشت شده و در زیر این بخش باید بقایای له*شده اما کاملی از جمجمه مزبور باشد. جمجمه جدید درست وسط این انباشت به دست آمد.

طی سه سال گذشته محققان از هر دوی داده های آناتومی و دی ان ای برای تایید این موضوع استفاده کردند که جمجمه کشف شده به نوعی گونه جدید تعلق دارد.

محققان در نظر دارند در آینده برای جست وجوی گونه های بیشتر به این مکان بازگردند.

جزئیات این دستاورد علمی در Proceedings of the Royal Society B منتشر شده است.

منبع:خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)