پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رئیس اداره محیط زیست خواف گفت: در پی گزارشات مکرر مردمی مبنی بر تله گذاری عده ای سودجو در مناطق مرزی منطقه حفاظت شده سیرخون جلسه ای با سرگرد علی نیا فرمانده گروهان مرزی سنگان در محل اداره حفاظت محیط زیست خواف برگزار گردید و اطلاعاتی در خصوص نحوه تله گذاری و شیوه تله گذاری صیادان و قاچاقچیان هوبره به وی منتقل گردید و خوشبختانه این موضوع از طرف ایشان به کلیه پاسگاه های مرزی اطلاع رسانی شد.

عباس طاهریان افزود: پس از ارائه آموزش های لازم، در پی مشاهده مورد مشکوکی در رادار گروهان مرزی، مامورین پاسگاه های سیرخون و چاهزول خود را به محل مورد نظر رسانده و ۴ نفر متخلف که همراه خود تعدادی تله هوبره گیری داشتند را دستگیر و موضوع را بلافاصله به نیروهای یگان حفاظت محیط زیست خواف که در نقطه ای دیگر در از منطقه حفاظت شده سیرخون حضور داشتند اطلاع دادند.

محیط بانان که مطمئن بودند متخلفین در نقاط مختلف اقدام به تله گذاری نموده اند، به بررسی دقیق پرداختند و در نهایت موفق به کشف لاشه دو قطعه هوبره از ۲ تله جداگانه شدند.
متاسفانه یکی از هوبره ها به دلیل تقلای زیاد و سرمای هوا تلف شده بود و نیمی از بدن هوبره دیگر نیز توسط حیوان درنده ای خورده شده بود.

همچنین از متخلفین ۱۷ تله مخصوی هوبره گیری از ۶ رج کار گذاشته شده نیز کشف و پس از طرح شکایت در دادسرا با دستور مقام محترم قضایی هر ۴ متهم روانه بازداشتگاه شدند.
طاهریان در پایان ضمن تشکر از پرسنل گروهان مرزی خصوصا کارکنان پاسگاه های مرزی چاهزول و سیرخون به متعدیان طبیعت و معارضان محیط زیست هشدار داد در صورت برخورد هرگونه تخلف بصورت جدی با آن برخورد خواهد شد و افزود متاسفانه عده ای افراد سودجو در روستاهای بنیاباد، چاهزول، حسین آباد و کاریون حضور دارند و بدون در نظر گرفتن ارزش اکولوژیک هوبره و صرفا جهت مطامع شخصی آنها را زنده گیری و به کشورهای حوزه خلیج فارس قاچاق می نمایند.

رئیس اداره محیط زیست خواف گفت: با توجه به نیروی اندک اداره حفاظت محیط زیست خواف و گستردگی حوزه فعالیت متخلفین، واقعا دچار عجز در دستگیری این متجاوزان هستیم و عاجزانه از کلیه نهادهای مرتبط از جمله فرمانداری محترم شهرستان خواف، بخشداری سنگان، سایر نیروهای نظامی و انتظامی و شورای تامین شهرستان خواهشمندیم بصورت جدی وارد این قضیه شده و این اداره را در راه حمایت و حفاظت از سرمایه های ملی یاری کنند.
ضمن اینکه ضرورت احداث پاسگاه در منطقه حفاظت شده ی سیرخون بشدت احساس می شود که از مدیریت محترم اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز تقاضای رسیدگی به این موضوع را داریم.