در جنوب بابل در بلندای رشته كوه های البرز در مازندران، روستایی است كه در آن دلتان برای زمستان تنگ نمیشود.


به گزارش سرویس علمی جام، زمستانهای طولانی فیلبند توانسته بسیاری از گردشگران را روانه این روستای مازندران كند. زمستان در این منطقه زود آغاز میشود و دیر به پایان میرسد و میتوان گفت نزدیك به هفت ماه سال همه جا پوشیده از برف است و سرمای طاقت فرسایی همه جا را فرا می گیرد به همین سبب در این فصل روستا خالی از سكنه میشود.


به جرات میتوان گفت در فصلهای بهار و پاییز در این روستا و این منطقه همه پدیده های جوی دیده میشود! به طوری كه ممكن است در یك روز ابر و مه و سپس بارش باران و در پی آن تگرگ و برف دیده شود كه ناگهان با وزش باد تندی، ابرها دور شده و با نمایان شدن آفتاب، رنگین كمان زیبایی را نیز شاهد باشید و پس از مدتی هوا چنان صاف و آفتابی شود كه به پدیده های پیش آمده شك كنید كه آیا همه این پدیده ها در یك روز رخ داده است!؟
بدون شک منطقه چلاو و روستای فیلبند از زیباییهای طبیعت مازندران و از جاذبه های گردشگری این استان است که سالانه پذیرای تعداد بیشماری گردشگر و کوهنورد میباشد. مسیر دسترسی به آن از جاده هراز، 25 کیلومتری جنوب آمل به سمت شرق و به سمت سنگچال جدا می شود. طول جاده فرعی تا سنگچال 18 کیلومتر و فاصله پرشیب سنگچال تا فیلبند نیز حدود 5 کیلومتر است.


كوهنوردان بسیاری برای بالا رفتن از قله*های فیلبند و قاسم به این منطقه می آیند كه البته قابل توجه است با اینكه قله فیلبند با بلندای 3250 متر در این منطقه قرار دارد، اما مردم خود روستا چنین قله ای را نمی شناسند و معتقدند بلندترین نقطه ای كه روستا در آن قرار دارد، قله فیلبند نامیده میشود.

منبع:جام نیوز