دیده بان حقوق حیوانات
: یک پزشک عمومی گفت: به هیچ وجه نباید محل گزش مار و عقرب را برای بیرون آوردن زهر آن مک زد.
به گزارش ایسنا، دکتر ولی منهویی توضیح داد: افراد از بریدگی و یا بستن بالای محل مورد گزش خودداری کرده و به هیچ عنوان محل گزش را مک نزنند، زیرا در صورت وجود زخم در دهن افراد سم وارد بدن آنها نیز شده و آنها را نیز دچار مسمومیت می کند.


وی افزود: مسمومیت*های گزیدگی در اثر گزش نیش مار، عقرب و حشرات به وجود می*آید، هر یک از این موارد گزیدگی، علائم خاص خود را دارند.
منهویی با اشاره به وجود دو نوع علائم موضعی و سیستمیک در گزش*ها، یادآور شد: به طور معمول در علائم موضعی در محل گزش، درد، تورم، قرمزی و گاها تاول مشاهده می*شود. خارش عمومی، کهیر در سراسر بدن، درد عمومی و نیز بی حسی در اندامی که مورد گزش واقع شده از جمله علائم سیستمیک گزش است.وی، اهمیت گزش مار و عقرب را نسبت به حشرات به علت سمی بودن و مرگ آور بودن آنها دانست و اظهار کرد: معمولا در این نوع گزش*ها باید سریعا فرد را به مراکز درمانی انتقال داد.


وی، دور کردن مصدوم از محل گزش و آرامش دادن به او و نیز جلوگیری از حرکت بیش از حد مصدوم به منظور پیشگیری از افزایش گردش خون را از اقدامات موثر برای درمان اولیه در زمان گزش عنوان کرد.
منهویی عنوان کرد: مارهای مناطق گرمسیری خطرناک تر از سایر گونه ها هستند.

همچنین عقرب سیاه خطرناک ترین نوع عقرب است و هر چقدر عقرب سیاه تر و بزرگتر باشد، نیش آن نیز خطرناک تر است. گزش مار و عقرب در مناطق نزدیک به سر و بالا تنه بدن با خطرات جدی تری همراه است، زیرا این مناطق به سیستم عصبی مرکزی نزدیک تر هستند.
وی تصریح کرد: برای درمان عمومی گزیدگی، کورتون و داروی ضد حساسیت و آلرژی تجویز و نیز یک آمپول ضد درد تزریق شده و پس از آن نیز پادزهر به فرد تزریق خواهد شد.

برای تمامی مارها یک پادزهر عمومی درست شده که برای هر نوع گزش مار مورد استفاده قرار می*گیرد، اما در عقرب گزیدگی پادزهرها با توجه به نوع عقرب تجویز می*شوند.
پزشک عمومی بیمارستان امام خمینی (ره) کرمانشاه، آمار مراجعین مار گزیدگی این بیمارستان را در شش ماهه اول امسال ۶۴ نفر، اعلام و خاطر نشان کرد: از این تعداد ۴۶ نفر مرد و ۱۸ نفر زن بودند.

آمار مراجعه کنندگان عقرب گزیدگی به این بیمارستان نیز طی این مدت ۶۴ مورد بوده از این تعداد ۳۶ مورد مرد و ۲۸ مورد زن بوده اند.
منهویی، ۶۴ درصد گزش*ها را مربوط به مناطق روستایی به ویژه روستاهای مناطق گرمسیری سومار، قصرشیرین و گیلانغرب، اعلام و اظهار کرد: ۳۶ درصد گزش*ها در مناطق شهری صورت گرفته است.عقرب گزیدگی بیشتر در داخل منازل و بافت*های فرسوده مشاهده می*شود، ولی مار گزیدگی بیشتر در خارج از شهرها صورت می*گیرد.