پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: الهام السادات اصغری مسیر ۱۰ کیلومتری تالاب میانکاله را با شنا کردن طی کرده و مشعل را در بندر ترکمن تحویل دانیال توحیدی داد تا وی با پاروزنی و طی مسیر ۱۰۰۰ کیلومتری ساحل خزر مشعل را به قهرمانان سایر کشورهای حاشیه خزر تحویل دهد.

به گزارش ایرنا، دانیال توحیدی عضو تیم ملی قایقرانی با هدف جلب توجه جهانی به گونه های جانوری در حال انقراض دریای خزر، بویژه فک خزری عبور از عرض دریای مازندران را با قایق پارویی از روز پنجشنبه آغاز کرد.
دانیال توحیدی قرار است عرض دریای خزر را به طول یک هزار کیلومتر در کمتر از یک ماه پارو بزند.
وی سفرش را صبح امروز با حضور جمعی ازمسئولان سازمان محیط زیست استان های مازندران و گلستان، سازمان های مردم نهاد مدافع محیط زیست و خبرنگاران رسانه های جمعی از جزیره آشوراده در بندرترکمن واقع در استان گلستان آغاز کرد.

توحیدی قرار است با گذر از سواحل ایرانی دریای خزر از آشوراده به سمت غرب خود را به کشور آذربایجان برساند.

این ورزشکار دوستدار محیط زیست با یک فروند قایق اقیانوس پیما سفرش را آغاز کرد و قرار است سازمان های مردم نهاد در طول سفر از نظر تدارکاتی وی را همراهی و حمایت کنند.


توحیدی که ۱۰ روز گذشته را در سواحل بابلسر و میانکاله برای آماده شدن این سفر دریایی تمرین کرده بود، در این سفر پرچم نمادینی را در حمایت از پایداری محیط زیست دریای خزر و بویژه فک خزری حمل می کند.
وی این پرچم را پس از رسیدن به کشور آذربایجان به قایقرانی از آن کشور تحویل می دهد تا او پرچم را با پارو زدن در دریای خزر به دیگر کشور همسایه این دریا تحویل دهد.
این پرچم نمادین قرار است به همین ترتیب با طی کردن سفر دریایی یک ساله به تمامی کشورهای حاشیه خزر برده شده، در نهایت آبان ماه سال ۹۳ به ایران بازگردانده شود.
پرچم نمادین حمایت از فک خزری سرانجام پس از بازگشت به ایران به دبیرخانه موقت کنوانسیون محیط زیست خزر در ژنو تحویل داده خواهد شد.
این سفر دریایی یک ساله را تشکل های غیردولتی حامی محیط زیست و سازمان حفاظت محیط زیست ایران برنامه ریزی کردند.


توحیدی که خود مشهدی است، پرچم نمادین حمایت از پایداری محیط زیست خزر را پیش از آغاز سفر دریایی از دست یک بانوی شناگر ایرانی تحویل گرفت.
الهام اصغری این پرچم را با شنا کردن در یک مسیر ۱۰ کیلومتر مابین میانکاله در شهرستان بهشهر با آشوراده در استان گلستان تحویل توحیدی داد.
هدف اصلی این سفر دریایی در درجه اول حمایت از گونه های جانوری در حال انقراض این دریا بویژه فک خزری است، ولی جلوگیری از آلوده سازی بیشتر و برداشت بی رویه منابع دریا و ثبت رکورد پیمایش دریایی با قایق پارویی در زمان مشخص نیز به عنوان دیگر اهداف این برنامه اعلام شده است.
دریای خزر با طول تقریبی ۱۲۰۰ کیلومتر و عرض متوسط ۳۲۰ کیلومتر و مساحت ۴۳۸ هزار کیلومتر مربع با حجم آب ۷۷۰ هزار کیلومتر مکعب بزرگ ترین دریاچه جهان به شمار می رود.
دریای خزر از ۵۷۵ گونه گیاه،۱۳۳۲ گونه جانور و ۸۵۰ نمونه ماهی برخوردار است و ۹۰ درصد خاویار جهان از این دریا صید می‏شود.
فک خزری تنها گونه پستاندار بومی دریای خزر است که بر اساس بررسی های کارشناسی مراجع داخلی و بین المللی در حال انقراض است.
آمارهای رسمی نشان می دهد که جمعیت این گونه جانوری در ۱۸ سال اخیر از یک میلیون عدد به ۱۱ هزار عدد کاهش یافته است.
تهدید اصلی و فوری نسل این گونه جانوری دریای خزر صید بی رویه آنها توسط صیادان کشورهای حاشیه این دریا بویژه آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان برای درست کردن کیف و کفش از پوست آنها است.


به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: فک خزر تنها پستاندار دریای خزر است. فک در آب زندگی می کند و تنها برای زادآوری و گاهی برای استراحت به ساحل می آید. در خشکی بسیار کم*تحرک ولی در آب بسیار فعال است و با کمک پاهای خود به سرعت شنا می کند. فک ها از دست*هایشان برای حفظ تعادل استفاده می کنند.


بدن این پستاندار برای زندگی در آب تغییراتی کرده است. میان انگشتان دست و پای آن پرده*ای وجود دارد که باعث می شود دستها و پاها شبیه باله ای برای شنا شود. پاها در انتهای بدن و در امتداد دم قرار گرفته*اند. به همین دلیل فک ها نمی توانند به* راحتی روی زمین راه بروند.


در گذشته تعداد زیادی از فک ها برای استفاده از پوست و گوشتشان شکار می شدند. در حال حاضر هم هر سال تعداد زیادی از آن*ها در تورهای ماهیگیران گرفتار می شوند.
برخی ماهیگیران می پندارند که فک ها از ماهیان تجاری، که منبع ارزشمندی برای آنان هستند، تغذیه می کنند. به همین سبب، به محض مشاهده فک ها، آن*ها را می کشند.
گرم*شدن زمین، باعث ذوب یخ*های بخش شمالی دریای خزر، و در نتیجه کاهش زیستگاه*های فک خزری شده* است. از عوامل دیگر کاهش شدید جمعیت این گونه، آلودگی های دریایی و نوعی بیماری ویروسی است که از سگ*سانان به فک منتقل و در سال*های گذشته موجب تلفات زیادی در این گونه شده* است.


آخرین سرشماری فک خزری به ۴ سال قبل باز می گردد که حاکی از وضعیت ناگوار این تنها پستاندار دریای خزر است. قبل از فروپاشی روسیه سابق تعداد فک خزری حدود یک میلیون قطعه بوده است که سرشماری سال ۲۰۰۸ نشان می دهد این جمعیت به یک صد هزار رسیده است. به عبارت دیگر ۹۰۰ هزار فک خزری از بین رفته اند.
فک خزر، کوچکترین گونه فک های واقعی یعنی بدون گوش است و تنها در دریاچه خزر یافت می شود. این یگانه پستاندار خزر در اغلب نقاط دریا زندگی می کند، محل زیست آن بر حسب در دسترس بودن موادغذایی و بصورت فصلی متغیر است.

در فصل تابستان و پاییز اکثر فک های خزر در آبهای حوزه ایران بسر می برند. قبل از تجزیه شوروی سابق، کشتار فک خزری حتی به ‪ ۱۶۰‬هزار فک بالغ در سال می رسید. مشاهده جسد این جانور زیبا که گاه همراه با موجهای خزر به ساحل می آید منظره بسیار دلخراشی را برای علاقمندان به محیط زیست فراهم می آورد.