آبشار بندگاه، کیاسر


نام آبشار: آبشار بندگاه


آبشار بندگاه (بندگا) در موقعیت جغرافیایی N360854 E533656 در استان مازندران واقع است.

این آبشار در دامنه جنوب غربی قله شاهدژ و شمال غربی روستای بالاده و در داخل « گَت دره » (دره بزرگ) در منطقه ای صخره ای و ذغال سنگی واقع شده و حدود 12 متر ارتفاع دارد که در فصل بهار و با ذوب شدن برف های دامنه شاهدژ ، آبشار بندگاه دارای آب زیادی می شود. یکی از روستاهایی که به خاطر ویژگی*های منحصربه*فرد جغرافیایی، اقلیمی و فرهنگی از ظرفیت*ها و جاذبه*های طبیعی فراوانی برخوردار است و به*عنوان منطقه نمونه گردشگری در استان مازندران معرفی شده است روستای بالاده در بخش چهاردانگه ساری است.

این منطقه حدودا در ارتفاع 2500 تا 2800متری قرار داشته و آب و هوای کوهستانی و سردی دارد. بالاده در واقع در جنوب شرقی ساری و شمال سمنان و بین رشته کوه*های البرز که از غرب به شرق کشیده شده*اند - جایی که رطوبت و خنکای جنگل در کویر سمنان رو به خشکی می*گراید- قرار گرفته است.* بارش نخستین برف پاییزی در آبان بر بلندای کوه چهارنو شروع می*شود و برف تا اوایل خرداد در دره*های این منطقه باقی می*ماند.

در فصل بهار سراسر منطقه با گل*های رنگارنگ وحشی و شکوفه*های درختان آذین*بندی می*شود و عطر گل*های بهاری مشام آدمی را می*نوازد و چشم*اندازی*هایی بدیع به وجود می*آورد. در فصل تابستان نیز که هوای مازندران در اغلب مناطق دست*کم به 38درجه سانتی*گراد می*رسد و به*خاطر رطوبت بالا نفس کشیدن برای انسان مشکل می*شود، در این منطقه گرمای هوا به ندرت به 20درجه می*رسد.
در شمال روستای بالاده قله شاهدژ قرار دارد که در واقع سمبل و نماد این روستاست. دامنه*های شاهدژ تا ارتفاع 2500متری پوشیده از جنگل است و در تاج قله، دیوار سنگی سفید و براقی در آفتاب پرنور کوهستان چون نگینی درخشان بر مخملی زمردین دیدگان را به خود معطوف می*دارد. در بالای این قله زمینی سرسبز و نیمه*هموار با پوشش علفی حدود یک*هزار مترمربع قرار دارد که نشانه**ای از دژ و اماکن مسکونی کهن در آن به چشم می*خورد؛ البته امروزه جز تکه*های خشت و سنگ*چین* خرابه*هایش چیزی از آنها باقی نمانده است.

آبشار بندگا در قسمتی عمیق و باریک دره واقع شده و دیواره سنگی آن ، مکانی مناسب و قابل دسترسی برای صـخره نوردی است که از روستای بالاده تا آبشار حدود 20 دقیقه راهپیمایی از بستر «گَت دره» که شیب ملایمی دارد ، لازم است تا هر بیننده ای از زیبایی های آن لذت فراوانی ببرد. این آبشار علاوه بر اینکه دارای منظره زیبا و خوش آب و هواست و محل مناسبی برای تفریح های خانوادگی است ، می تواند به عنوان جایگاهی برای صخره نوردی هم مورد استفاده قرار گیرد.