آبشار بلوکان، میانه


نام آبشار: آبشار بلوکان


آبشار بلوکان در موقعیت جغرافیایی N374132 E472838 در استان آذربایجان شرقی واقع است.

این آبشار در 4 کیلومتری شمال روستای بلوکان در میان دره ای سرسبز قرار دارد. آبشار بلوکان در ارتفاع 2180 متری از سطح دریا قرار گرفته و ارتفاعی در حدود 10 متر دارد. در مسیر این دره رودخانه بلوکان جاری است. این رودخانه از ارتفاعات بزغوش واقع در بالادست آبشار سرچشمه گرفته و پس از عبور از دره بلوکان و سیراب نمودن اراضی کشاورزی پایین دست به رودخانه شهر چایی می ریزد. رودخانه شهر چایی خود به قزل اوزن ریخته و در نهایت به دریای خزر می ریزند.


روستای بلوکان از توابع دهستان بروانان شرقی از دهستان*های بخش ترکمانچای شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی است. دسترسی به این آبشار از طریق شهرستان ترکمنچای، جاده خاکی روستای یوخاری سوما، روستای دستجرد و سپس روستای بلوکان میسر است.
بزقوش یا بزغوش (به ترکی آذربایجانی: Bozquş)‏ نام رشته*کوهی با امتداد شرقی-غربی در جنوب شهرستان سراب و شمال شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی ایران است. این رشته*کوه در میان دو رود آجی چای و شهر چای قرار گرفته و در میان شهرهای سراب، بستان*آباد، هشترود، میانه، گیوی و نیر قرار گرفته است. نام قدیمی این کوه بزکش بوده است که سپس با دگرگونی به بزقوش تبدیل شده است. دو قله آغ داغ (۳۳۰۶ متر) و قیسیر (۳۱۰۰ متر) از مرتفع*ترین قلل این رشته*کوه می*باشند.منبع:کویرها و بیابان های ایران