به گزارش سرویس علمی جام، به نقل از افکار نیوز، ، ساعاتی پیش خبر تلف شدن یک قلاده شیر نر در پارک بعثت دزفول، دوستداران محیط زیست را در اندوه فرو برد.گفته می شود در نخست همه به سوی یک احتمال رفتند آن هم احتمال بروز مجدد بیماری مهلک مگس میاز ، که باعث شده تا این قلاده شیر تلف شود.

ولی این موضوع دیری نگذشت که از سوی سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری دزفول تکذیب شد و مدیر این سازمان بی پرده از راز تلف شدن این شیر نر پرده برداشت.
این مدیر با کفایت که انگار جایگاه شیرهای نر و ماده را می دانست و از ارزش آنان آگاه بود درباره این قلاده شیر این چنین گفت: شیرهای نر برای تصاحب یک شیر ماده در پارک بعثت با یکدیگر درگیر شدند و این جنگ خونین تا جایی ادامه داشت که یکی از شیرهایی که سن بیشتری داشت به شدت مجروح شد.


مشخصات پارک بعثت
پارک بعثت که در خوزستان واقع شده است، اولين پارك گردشگري است كه در دزفول با وسعتي چندين هكتاري احداث شده است و يكي از مكان هاي مهم گردشگري شهر دزفول به شمار مي رود . اين پارك در جنب باغ پرندگان ومجتمع فرهنگي سينمايي، در حاشيه غربي شهر واقع شده است. فضاي سبز زيباي پارك ، تنوع درختان و وسايل بازي متنوع پارك بعثت به همراه چايخانه سنتي و ... در اين پارك به جذابيت آن افزوده است.

همچنين در پارك بعثت حيوانات مختلفي نگهداري مي شود و مي توان گفت گردشگران با بازديد از اين پارك همزمان مي توانند از باغ وحش آن نيز ديدن نماييد.
صفه هاي ويژه خانواده ، پياده روها و فضاهاي باز پارك لحظات خوب و فرحبخشي را براي بازديد كنندگان اين پارك به وجود مي آورد."گفتنی است که در این پارک چند هکتاری که مکانی برای گردشگران و توریستها می باشد، واقعا به این میزان امکانات پایین است که یک قلاده شیر نر به طرز دردناکی تلف شود و باعث لطمه بر پیکره محیط زیست کشورمان شود.


"
البته دیری نگذشت که یک مقام مسئول در این رابطه اعتراف کرد و گفت: پارک بعثت، شرایط نگهداری از لحاظ زیست محیطی این حیوانات را ندارد و باید برای این مشکلات فکری اساسی کرد.

علت اصلی تلف شدن این شیر چه بود؟
طبق آخرین اطلاعات علت تلف شدن این شیر نر سن و شدت جراحات گزارش شده است ولی علت اصلی این است که در پارک بعثت هیچ گونه اسلحه بیهوشی وجود نداشت تا به این درگیری خاتمه دهد و این قلاده شیر نر را از تلف شدن زنده نگه دارد.

البته بازهم یک مدیر مسئول به این موضوع اعتراف کرد و گفت: متاسفانه در شمال خوزستان هیچگونه اسلحه بیهوشی برای استفاده در این مواقع وجود ندارد و همیشه مواردی این چنینی ما را با مشکل مواجه می کند.
همچنین این مدیر مسئول از نبود امکانات زیست محیطی در پارک بعثت این شهرستان گلایه کرد و گفت: متاسفانه حیوانات موجود هزینه های فراوانی دارند و فضاهای استفاده شده برای آنها در حال حاضر پاسخگو نیست.در پایان باید گفت این قلاده شیر نر با ارزش تنها به دلیل بی مسئولتی و نبود توجه کافی تلف شده است و خوب است اگر با کمی دلسوزی از چنین رویداد هایی جلوگیری شود.

منبع:جام نیوز