پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال گزارش مردم محلی مبنی بر حضور یک عدد تمساح پوزه کوتاه (گاندو) در روستای دک باهو که پس از خشک شدن برکه نزدیک روستا به مناطق مسکونی پناه آورده بود، نیروهای یگان اداره حفاظت محیط زیست چابهار به محل اعزام شدند.
حسینی رئیس اداره محیط زیست چابهار گفت: محیط بانان با کمک و همراهی مردم محلی، تمساح مذکور که جنسیت آن نر بوده و جثه ای نسبتا بزرگ داشت را منتقل و در برکه های اصلی رودخانه کاجو رهاسازی نمودند.

………………………..تصویر: تمساح پوزه کوتاه زنده گیری شده پس از ورود به روستای دک باهو
افسری مدیر کل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با توجه به خشک شدن تعدادی از آبگیرهای منطقه گرم بیت و باهوکلات، تمساح ها اقدام به مهاجرت به سمت مناطق مسکونی نموده اند که با اطلاع به موقع اهالی روستاها، از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۱۵ مورد زنده گیری تمساح در حوزه های فوق صورت پذیرفته است و نسبت به رهاسازی آنها در طبیعت اقدام شده است.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: تمساح پوزه کوتاه مردابی گونه*ای است که پراکنش جهانی آن منحصر به کشورهای ایران، پاکستان، هندوستان، نپال و بنگلادش بوده و در برمه (میانمار) نسل آن منقرض شده است. تنها زیستگاه این گونه در کشورمان نیز منطقه حفاظت شده گاندو (باهوکلات) است که زیستگاه های تمساح در آن از شهرستان سرباز در مسیر رودخانه سرباز شروع شده و پس از ادامه در مسیر این رودخانه و رودخانه باهوکلات به برکه کلانی در نزدیکی هور باهو ختم میشود.
با بروز یک دوره طولانی خشکسالی از سال ۱۳۷۹ در زیستگاه های این منطقه و خشک شدن بخش های زیادی از رودخانه سرباز و باهوکلات بیم آن را میرود که نسل این گونه در ایران رو به انقراض بگذارد.

طی آخرین سرشماری تعداد شمارش شده تمساح پوزه کوتاه مردابی بر اساس مشاهده مستقیم توسط اکیپ های سرشماری ۲۰۱ تمساح اعلام شده است. هرچند تمساح گونه*ای بسیار باهوش و خجالتی است و به همین دلیل مشاهده مستقیم آن کاری دشوار است بنابراین با توجه به احتمال زیاد عدم مشاهده تعداد زیادی تمساح توسط اکیپ های سرشماری، تعداد تخمینی حضور این گونه در منطقه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ تمساح تخمین زده می شود.