پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رئیس اداره محیط زیست شهرستان کلات گفت: به دنبال دریافت گزارش مردمی مبنی بر زنده گیری مار، نیروهای یگان محیط زیست کلات با همکاری مأموران نیروی انتظامی شهر زاوین پس از دریافت حکم قضایی و بازرسی منزل یک مارگیر، تعداد ۳ حلقه مار افعی و یک حلقه مار کبری کشف و ضبط و متهم تحویل مراجع قضایی گردید.
اباذر حسین نژاد افزود: مارهای کشف شده بعد از نمونه برداری بافت جهت بانک ژن در طبیعت شرستان کلات رهاسازی گردیدند.………..تصویر: یک مار کبری و ۳ افعی کشف شده از مارگیر متخلف در بخش زاوین شهرستان کلات


به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، مارهای سمی معمولا برای فروش به شرکت های سرم سازی توسط مارگیران از طبیعت زنده گیری می شوند.
سم گیری و صید غیرمجاز مارها باعث کاهش جمعیت مارهای سمی ایران شده و ادامه این روند منجر حذف آنها از چرخه طبیعت در آینده خواهد شد.

توافقنامه ای در سال ۱۳۸۶ مابین سازمان حفاظت محیط زیست و موسسه سرم سازی رازی به امضاء رسید که بر اساس آن به جهت جلوگیری از حمل و نقل و افزایش مرگ و میر مارها، سم گیری در زیستگاه اصلی خود حیوانات صورت گیرد و پس از هر بار سم گیری، مارها در زیستگاه خود رهاسازی شوند.
اما ظاهرا موسسات سرم سازی همچنان مارهایی که بصورت غیرقانونی از طبیعت صید می شوند را از صیادان غیرمجاز خریداری نموده و از آنها در انجام تحقیقات و تولید انواع دارو و واکسن استفاده می کنند.