پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، پس از دریافت گزارش از سوی همیاران محیط زیست، مبنی بر فعالیت یک باند قاچاق حیات وحش، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان گناوه طی عملیاتی با همکاری نیروی انتظامی و همچنین همکاران اداره محیط زیست گچساران، گروهی از قاچاقچیان پرنده را دستگیر نمودند.
سیداصغر مطهری مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: در جریان این عملیات تعداد ۸ قطعه هوبره و ۴ بهله بالابان از متخلفان کشف و ضبط و قاچاقچیان جهت طی مراحل قضایی تحویل مقامات گردیدند.

محمد تولیده رئیس اداره محیط زیست گناوه در این باره افزود: پرندگان شکاری به محض زنده گیری و تغذیه شدن از طریق دست انسان، خوی وحشی خود را از دست می دهند.

پرندگان شکاری کشف شده از متخلفان در جریان عملیات اخیر نیز به دلیل نگهداری در شرایط نامناسب دچار آسیب شده اند که پرندگان آسیب دیده هم اکنون توسط متخصص در حال مداوا هستند.…………………………………………
.
تصویر: بالابان با چشمانی دوخته شدهبه گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: بالابان در لیست سرخ (Red list) اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) و در طبقه گونه های در معرض خطر انقراض (EN) قرار دارد.

زنده گیری، شکار و قاچاق بالابان به کشورهای حوزه خلیج فارس، نسل این گونه ارزشمند کشور را در آستانه انقراض قرار داده است.


پرندگان شکاری به شدت مورد علاقه قوش بازان عرب می باشند. شیوخ عرب با آموزش این پرندگان از آنان برای شکار، به خصوص شکار هوبره استفاده می کنند.قانونگذار به استناد تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، برای هر شخصی که مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه نماید علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده که بمدت ۳ سال می باشد، جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا بیست میلیون ریال در نظر گرفته است.

همچنین علاوه بر مجازات فوق جریمه قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک از پرندگان شکاری شاهین، بالابان، بحری، طرلان و لاچین ۲۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.