نام فارسی :تمساح تالابی / گاندو ( نام محلی )/ تمساح پوزه کوتاه
خانواده :کروکودیل ها
تمساح تالابی تنها گونه کروکودیل ها در ایران هستند . اینگونه تمساح در کشور های جنوب شرقی اسیا یافت می شود در ایران هم در منتهی الیه جنوب شرقی ایران در استان سیستان بلوچستان در منطقه حفاظت شده باکوهلات و منتهی الیه جنوب شرقی سیستان بلوچستان در رودخانه سرباز و کجو دیده می شود.
تمساح تالابی بسیار خجالتی است و فقط در زمان افتاب گرفتن در خشکی دیده می شود . تمساح های تالابی اغلب در اب های نسبتا کم عمق با جریان اب ملایم شنا می کنند.
اندازه : طول بدن تمساح تالابی بالغ تا 4 متر می رسد ولی معمولا طول بدنی بین 2 تا 3 متر دارند تمساح های نر از تمساح های ماده بزرگترند.
رژیم غذایی : تمساح تالابی رژیم غذایی متغیری دارند نوزادان این گونه از حشرات ، کرم ها ، ماهی های کوچک ،صدف ، قورباغه ، میگو و... تغذیه می کنند . و تمساح های بالغ از خزندگانی مانند مار ، لاک پشت ، ماهی های بزرگ ، و انواع پستانداران تغذیه می کنند.
وضعیت حفاظتی : خوشبختانه مردم سیستان و بلوچستان احترام زیادی به طبیعت می گذارند و وجود تمساح را در برکه ها و تالاب ها را نشان گر تمیز بودن اب بر می شمارند . ولی هم چنان مشکلاتی مانند الودگی محیط زیست ، خشکسالی جان تمساح ها را تحدید می کند .
نویسنده مطلب : پارسا حق نظری
مقاله اختصاصی پارسی پت