از میمون 16 سانتی متری تا قورباغه 7 میلی متری همه از کوچکترین حیوانات دنیا هستند که شاید به نظر در اندازه واقعی خودشان بسیار عجیب به نظر برسند. این موجودات به سختی در طبیعت دیده می شوند.


به گزارش سرویس علمی جام، میلیون ها سال از عمر زمین می گذرد و حیوانات و انسان های بسیاری روی این کره خاکی قدم گذاشته اند که هر کدام شرایط خاص خودشان را داشته اند. در میان آن ها برخی حیوانات بوده اند که خیلی ریز و کوچولو اند. این حیوانات گاهی به علت مشکلات ژنتیکی و گاهی به دلایل مختلف اینگونه می شوند. این بار به سراغ حیواناتی رفته ایم که بسیار عجیب و کوچک هستند:Paedophryne Amauensis

این موجود در سال 2010 و در منطقه گینه نو کشف شد. اندازه آن تنها 7.7 میلی متر است و از خانواده قورباغه ها به شمار می آید. این قورباغه ها را به سختی می توان پیدا کرد چرا که اندازه ای بسیار کوچک دارند و حتی صدای آن ها نیز برای انسان ها تقریبا غیر قابل شنیدن است. این قورباغه کوچکترین در دنیا است.
Brookesia Micra


سال گذشته در ماداگاسکار یک مارمولک بسیار جالب پیدا شد که بیشتر زمان زندگی خود را در زیر برگ درختان می گذراند و به راحتی نیز می تواند در هر نقطه ای از جنگل پنهان شود. این مارمولک ها 4 گونه متفاوت دارند و اندازه بالغ آن ها نهایتا 29 میلیمتر گزارش شده است.
Octopus Wolfi


کوچکنرین اختاپوس دنیا به طور دقیق در سال 1913 برای اولین بار دیده و ثبت شد. این اختاپوس وزنی کمتر از یک گرم دارد و اندازه آن در بیشترین حالت به 1.5 سانتی متر می رسد و این بدین معنی است که به راحتی می تواند به انگشتان دست بچسبد. محل زندگی آن در اعماق اقیانوس آرام است و زندگی بی دردسر را تجربه می کند.

Pygmy Marmoset


در جنگل های آمریکای جنوبی و در حالی که از درختان آویزان بود برای اولین بار دیده شد و پس از مدتی به طور رسمی کوچکترین میمون دنیا نام گرفت. این حیوان در بیشتری حالت به 16 سانتی متر می رسد و به راحتی در یک دست جا می شود. آن ها همیشه به صورت گروهی حرکت می کنند و دسته آن ها معمولا از 9 میمون تشکیل شده است.

کوچکترین حیوان گوشت خوار

دیدن این حیوان، حتی برای طبیعت شناسان، بسیار کم پیش می آید. اما عکاس خوش شانس وقتی موفق به این کار شد ، نمی توانست خوشحالی خود را پنهان کند؛ زیرا در انگلستان وجود چنین حیوانی را باور ندارند.
بنابراین گزارش، لیان نیوتن عکاس، می گوید: اولش فکر نمی کردم این حیوان همان راسو است. این اتفاق در یک چشم به هم زدن پیش آمد.


کوچکترین میمون جهان،بوزینه ی قد کوتاه نام دارد. محل زندگی این حیوان در برزیل،کلمبیا،اکوادور و پرو است.قد این میمون 11 الی 15 سانتی متر واندازه ی دمش 17 الی 22 سانتی متر است. وزن این حیوان 120 گرم است،اما به هنگام تولد تنها 15 گرم وزن دارد. عمر این حیوان 11 الی 16 سال است.


خرگوش پیگمی که در آمریکای شمالی زندگی می کند،کوچکترین خرگوش جهان است. وزن خرگوش پیگمی بالغ 400 گرم و طولش 24 الی 29 سانتی متر است.


رکورد جهانی گینس،پیبلس را کوچکترین گربه ی جهان اعلام کرد. وزن این گربه1کیلوگرم و طولش 15 سانتی متر است.این گربه می تواند در یک لیوان 200 میلیگرمی بنشیند.

منبع:جام نیوز