آبشار انگمار، لاسم، لاهیجان


نام آبشار: آبشار انگمار، لاسم، آمل-لاریجان


آبشار انگمار در موقعیت جغرافیایی N354327 E521912 در استان مازندران قرار گرفته است. یکی از تفرجگاه های دهکده توریستی لاسم ، منطقه انگمار است که در فاصله ۶ کیلومتری محل واقع است . که علاوه بر دشت زیبا و سرسبز که کشاورزی نیز در آن انجام می گیرد ، دارای چشمه سارهای متعدد نیز می باشد .

انگمار به دو بخش جنوبی ( شاه تخت پیش ) و شرقی ( دله انگمار ) تقسیم می شود . در منطقه جنوبی به دلیل وجود یخچال در ارتفاعات ، آب فراوان از آبشار کوچکی جاری می شود و چند چشمه زیبا در کنار آبشار به چشم می خورد . در نزدیکی آبشار یک دشت کوچک بوده و در آن یک تخته سنگ به ابعاد ۶۴ متر به ضخامت حدود یک متر وجود داشته که به سنگ تخت شاه معروف است . و گویند در گذشته هر ساله ناصر الدین شاه با جمعی از درباریان و نظامیان و زنان و خدم و حشم خود ، به این جا می آمده است .
در بالای آبشار منطقه شکارگاه با سطح وسیعی وجود دارد که هم اکنون نیز جز شکارگاه های تحت نظر محیط زیست بوده و منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع می باشد ، که در آن انواع مختلف گونه های جانوری یافت می شود . دلیل واضح و روشن بر وجه تسمیه انگمار وجود فسیل ها و سنگواره های مختلف مار های کوچک در این منطقه می باشد که به خوبی قابل مشاهده است .