پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش خبرگزاری مهر، روز گذشته نماینده دومای روسیه و مشاور پوتین رئیس جمهور روسیه در حالی که پروانه های ویژه شکاری را که سازمان محیط زیست برای آنها صادر کرده است در دست دارند به همراه تعدادی از پرسنل محیط زیست برای شکار به منطقه حفاظت شده تنگ صیاد رفتند.

مدیرکل دفتر حفاظت و شکار و صید سازمان محیط زیست در این باره به خبرنگار مهر می گوید: این مجوزها همه ساله برای خارجیها و برای حیات وحشی که به اصطلاح به آنها تروفه گفته می شود و در سنین پیری بوده و به وجودشان برای حفظ جمعیت گونه حیات وحش نیازی نیست صادر می شود.

به گفته افشین کرمی، این مجوزها بر اساس شرایط و ضوابط خاص است و دستور العملی که به امضای مسئولان ارشد سازمان می رسد به عنوان قرارداد در اختیار متقاضیان شکار از دیگر کشورها قرار می گیرد و در ازای آن مبلغی مصوب پرداخت و با نظارت مأموران محیط زیست مو به مو اجرا می شود.
او معتقد است، این پروانه های شکار هیچ آسیبی به حیات وحش نمی زند و تنها برای گونه هایی که جمعیت آنها در کشور مناسب بوده و احتمال می رود خود به خود ظرف چند سال آینده از بین روند صادر می شود.
صدور پروانه ویژه شکار برای شکارچیان خارجی سالهاست که توسط سازمان محیط زیست کشور صادر می*شود و هر ساله تعداد قابل توجهی پروانه ویژه به قیمت بین ۵ هزار تا ۹ هزار دلار برای شکار گونه های جانوری کشور برای این شکارچیان صادر می شود و این امر همچنان مورد اعتراض گروههای حامی حیوانات و حیات وحش است.

درآمد حاصل از پروانه های شکار حیات وحش به خزانه دولت واریز می شود
آنطور که کرمی می گوید: در حال حاضر درآمد حاصل از فروش این پروانه های ویژه به خزانه دولت ریخته می شود اما مسئولان سازمان محیط زیست امیدوارند با راه اندازی صندوق ملی محیط زیست این درآمد به این صندوق واریز و صرف حفاظت از حیات وحش با مشارکت جوامع محلی شود.

به گفته مدیرکل دفتر حفاظت و شکار و صید سازمان محیط زیست، در سال جاری این دومین باری است که برای شکارچیان خارجی توسط سازمان محیط زیست پروانه ویژه صادر می شود. پیش از این حدود دو هفته پیش یک گروه از شکارچیان اسپانیایی برای شکار گراز از سازمان محیط زیست مجوز گرفته بودند و در حال حاضر ۶ پروانه ویژه شکار برای ۶ نفر از شکارچیان خارجی که در بین آنها دو نفر از مقامات ارشد روسی هم حضور دارند صادر شده است، این پروانه های ویژه برای شکار قوچ و کل در سه منطقه حفاظت شده تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری، هرات در استان یزد و هفتاد قله در استان مرکزی صادر شده است.
دو تن از شکارچیان روسی که یکی نماینده دومای روسیه و دیگری مشاور پوتین اعلام شده اند در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد و دوتن دیگر که مکزیکی هستند در هفتاد قله حضور دارند و از ملیت دو شکارچی دیگر اطلاعی در دست نیست.

شکار لهوی حرام است
از سوی دیگر مدیر دیده بان حقوق حیوانات معتقد است: زمانی که فردی از کشوری برای شکار حیات وحش به کشور دیگر می رود آن هم در این سطح ***** قطعا به خاطر نیاز و تنگدستی شکار نمی کند و شکار او شکار لهوی یا تفریحی است که بر اساس فتوای علمای اسلام چنین شکاری حرام است و هیچ توجیهی ندارد.
آنطور که شهرام امیری شریفی می گوید: از سوی دیگر بر اساس نظرات کارشناسان و مسئولان حیات وحش میزان جمعیت گونه های حیات وحش در کشور در سالهای اخیر افت چشمگیری داشته و آمار گوناگون خبر از کاهش ۷۰ درصدی جمعیت حیات وحش تا باقی ماندن تنها ۵ درصد از حیات وحش نسبت به سالهای گذشته می دهد.

به اعتقاد او، در حالیکه بسیاری از جوامع محلی از سر نیاز و به خاطر فقر و گرانی گوشت اقدام به شکار قاچاقی گونه هایی مانند قوچ و میش و کل و بز برای مصارف خانواده هایشان می کنند و تاکنون سازمان محیط زیست هرگز نتوانسته جلوی آنها را بگیرد چه نیازی به دادن پروانه ویژه برای افراد ثروتمند و سیاستمدار است که تنها به خاطر لذت و تفریح همان تعداد حیات وحشی که سهم جوامع محلی است را شکار کنند.


به گفته مدیر دیده بان حقوق حیوانات زمان آن فرا رسیده است که سازمان محیط زیست از دادن اینگونه مجوزها خودداری کند چرا که تنها در موارد بسیار معدودی که هرگز در ایران اتفاق نیافتاده شکار موجب حفظ جمعیت یک گونه می شود.
بنابراین به نظر می رسد از آنجایی که درآمد حاصل از ارائه پروانه های شکار و صید به شکارچیان خارجی هیچ نقشی در حفاظت از حیت وحش و مشارکت جوامع محلی ندارد، همچنین با توجه به هشدار های مکرر کارشناسان حیات وحش مبنی بر کاهش چشمگیر گونه های مختلف در کشور و عدم توانایی سازمان محیط زیست در کنترل شکار غیر مجاز گونه های ارزشمند در جای جای کشور، ارائه مجوز برای شکار مجاز آنهم به شکارچیان ثروتمند دیگر کشور ها محلی از اعراب ندارد.