دیده بان حقوق حیوانات
: فرمانده نیروی انتظامی در مورد بکارگیری پلیس زن، راه اندازی واحد اسب سوار و سگهای ضداغتشاش در یگان ویژه توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، سردار اسماعیل مقدم ،در مورد فعالیت یگان ویژه پلیس که به عنوان یکی از قدرت*های اصلی پلیس در زمان اغتشاشات و در عملیات*های ویژه محسوب شده و بکارگیری یگان*های اسب*سوار، سگ*های ضد*اغتشاش و در پاسخ به این سوال که آیا پلیس می*خواهد در برابر اغتشاشات از اسب استفاده کند؟ گفت: یگان ویژه باید به روز باشد و از آنجایی که ماموران این یگان همچون پلیس*های سایر یگان*های دیگر در کف خیابان نیستند و تنها در مواقع خاص وارد میدان می*شوند، باید برای پرکردن اوقات فراغت این افراد فکری اندیشیده شود که چندی پیش باشگاه ورزش*های هوایی افتتاح شد.
وی افزود: یگان ویژه در هنگام غیرماموریت باید با ورزش و تفریحاتی که برای خدمتش کارساز است، مشغول باشد که یکی از این اقدامات راه*اندازی باشگاه هوانوردی و اسب*سواری است.

مقدم با بیان اینکه لازم به ذکر است که یگان ویژه تنها در موارد اغتشاش وارد نمی*شود و عملیات*های ویژه را نیز پیگیری می*کند گفت: در حال حاضر پیشرفته*ترین واحدهای اروپایی دارای واحد اسب*سوار هستند و از آنجایی که اسب*بلند است، باعث می*شود که مامور اشرافیت کاملی داشته باشد. اما توجه داشته باشید که این به معنی بکارگیری اسب در زمان اغتشاشات نیست. اما از جنبه تزئینی و انجام مانورها می*توانند مثمرثمر باشند.

سگ را علیه اغتشاشگران استفاده نمیکنیم

فرمانده ناجا همچنین در مورد بکارگیری سگ*های ضداغتشاش نیز گفت: قطعا سگ را علیه اغتشاشگران استفاده نمی*کنیم اما برای گروگانگیر یا قتل استفاده می*کنیم.
مقدم افزود: در واحد یگان ویژه واحد ضدتروریسم «نوپو» فعالیت می*کند که این واحد سگ نیز دارد که اتفاقا کار بسیار ارزنده*ای صورت گرفته؛ به گونه*ای که این سگ*ها تربیت شده، واحد آموزش سگ*های ناجا هستند که در منطقه بی*نظیر است و فرزندان ما توانستند در این زمینه (تربیت سگ) خودکفا شوند. چرا که تنها فروش این گونه سگ*ها در اختیار چند مرکز است و این مراکز سگ*ها را به صورت عقیم می*فروشند تا امکان تکثیر آنها نباشد.

اما به لطف خدا واحد تربیت سگ، افتخاری برای ایران است که می*تواند انواع سگ ضد تروریسم (سگ هجوم)، مواد منفجره*یاب، انسان*یاب، مواد مخد ر و … تربیت کند.
به گفته فرمانده نیروی انتظامی، هر سگی ماموریت خاص خود را دارد که تربیت این سگ*ها کار بسیار فوق*العاده حرفه*ای است که برای کشف سلاح، مهمات و اقدامات ضدتروریستی در اختیار یگان ویژه است و در هنگام کشف مواد مخد ر در اختیار پلیس مبارزه با مواد مخد ر قرار می*گیرد.وی در مورد راه*اندازی یگان زن در یگان ویژه نیز گفت: یکی از مشکلات موجود در یگان ویژه این است که برخی اجتماعات زنانه بود و ماموران مرد نمی*توانستند وارد شوند که این مسئله مشکل*آفرین شده بود و تصمیم به راه*اندازی واحد کوچک و مختصری از زنان در یگان ویژه گرفتیم که گاهی کنترل اجتماعات را بر عهده دارد. اما اینکه باطوم به کمر ببندد و وسط خیابان و در صحنه*های خشن حاضر شود، کاربرد ندارد و مطلوب ما نیست.