پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به نقل از سبزپرس، با افزایش هر روزه شمار انواع پرندگان مهاجر در محدوده* فریدونکنار و سرخرود در استان مازندران، تبعات بی*قانونی در این منطقه نیز رو به افزایش نهاده است. به گونه*ای که امسال این بی*قانونی و کشتار حیات وحش فراتر از این دو محدوده* همیشگی رفته و حتی خارج از محدوده* این دو منطقه هم صید پرندگان مهاجر رواج چشمگیری یافته است.
مشاهده* تورها و دام*های هوائی به تعداد غیر قابل شمارش و نصب شده در زمین*های کشاورزی برای صید شبانه انواع پرندگان در جستجوی غذا و گسترش این پدیده در خارج از محل*های قبلی تا کیلومترها آن سوتر، یعنی حتی بعد از شهرستان محمود آباد تا نزدیکی شهرستان نور، نتیجه سهل*انگاری غیر قابل قبول سازمان حفاظت محیط زیست در قبال وظیفه و سرنوشت جمعیت قابل توجهی از صدها هزار انواع پرندگان مهاجر آبزی و غیر آبزی (شاید بتوان گفت جمعیتی بیش ازجمعیت حیات وحش مجموع تالاب*های سراسر کشور) است.………………………………………… …
….
شب دام نصب شده در شالیزارها

این تورها و دام*ها بدون هیچ ترسی از ارگان*های مربوطه و در ملأ عام کار گذاشته شده*اند و در سراسر این محدوده می*توان آنها را مشاهده کرد. به نوعی تعداد و وسعت این دام*ها نمادی از بی*احترامی به قانون و به سخره گرفتن قوانین حفاظت محیط زیست کشور بدون هیچ ترسی از عواقب آن است.………………………………………… ……
آب*بندان*های پوشیده شده از تور

بعد از شرایط ویژه جوی بهار و تابستان امسال که به دلیل بارش بسیار کم و گرمای شدید هوا مناسب کشت برنج شناخته شده این محدوده بوده است و متعاقبا در نتیجه این شرایط خاص درصد بالائی از هزاران هکتار شالیزار این منطقه زیر کشت دوم رفته*اند. ورود چندین برابری سم و کود شیمیائی در ماه*های اخیر به زمین*های کشت برنج، شرایط بحران زده صدها هزار پرنده مهاجر این منطقه را وارد فازی جدید و هولناک تر کرده است.

مرگ و میر پرندگان مهاجر از یک ماه گذشته تا این لحظه به دلیل تغذیه از آب و گیاهان این زمین*های مسموم و متصل به هم و خطر عقیم شدن سایر پرندگان در اثر سموم، بعد از مرگ و میر بی*سابقه و کاهش غیر قابل تصور جمعیت خزندگان و دوزیستان سراسر دشت*های زیر کشت برنج این منطقه، نتیجه استفاده از سموم قوی برای کشت دوم است.
قورباغه هایی که به دلیل استفاده از سموم قویتر در کشت دوم برنج ابتدا نابینا شده و سپس از بین خواهند رفت

بالاخص استفاده گسترده از سم کشنده*ای به نام لاروین که تاکنون هرگز برای دفع آفات برنج استفاده نمی*شد و اساسا سم کشاورزی گیاه پنبه است، به ابعاد هولناک این شرایط دامن زده است.
متاسفانه در محدوده زیستگاهی هزاران قوی مهاجر منطقه سرخرود نیز چند هکتار از این زمین*ها زیر کشت دوم رفته*اند و با توجه به اتصال آب زمین*های کل این منطقه به یکدیگر، سموم و کود شیمیائی مورد استفاده برای کشت دوم در کل این محدوده انتشار یافته است.………
..
نمائی از زیستگاه قوها در سال گذشته و پاییز امسال


همانطور که در عکس*ها مشاهده می*شود، قسمتی از این عرصه که به رنگ سبز پررنگ است، بخشی از زمین*های مورد استفاده برای کشت دوم در منطقه را نشان میدهد که درست در مرکز محدوده زیستگاهی ١٠ هزار قوی فریاد کش و گنگ و کوچک واقع شده است.
در شرایط فعلی تنها می*توان امید داشت که بارندگی بیشتر و جریان آب از درصد سم و کود باقی مانده در این زمین*ها بکاهد.
این در حالی است که روند فزاینده تبدیل زمین*های کشاورزی به باغ و منازل مسکونی در این منطقه به طور قطع تا کمتر از پنج سال آینده کل این محدوده چند هکتاری را تبدیل به شهرک خواهد کرد.………………………………………
..
شالیزارهای خشک شده و آماده ساخت و ساز

از زمستان گذشته تا امروز تقریبا تمام شالیزارهای حاشیه روستاهای وزراء محله و حسین آباد که مورد استفاده قوها برای تغذیه و زمستانگذرانی هرساله نیز بوده*اند خشکانده شده و آماده ساخت شده*اند.………………………………………

شالیزارهای خشک شده و آماده ساخت و ساز

کمی آنسوتر در چند آب*بندان بزرگ منطقه که تنها زیستگاه*های تالابی به شکل تالاب و نه شالیزار در فریدونکنار و سرخرود هستند، صیادان با سرعت در حال نصب تورهای هوائی ویژه صید «چنگر» و انواع اردک*های غواص هستند.


………………………………………… ………
……
صیادان در حال نصب دام

گسترش بسیار زیاد استفاده از این تورهای هوائی هم از نظر تعداد و هم از نظر وسعت، عرصه*های پوشیده شده از آنها که در دو ارتفاع متفاوت روی سطح آب و نی*زارها نصب می*شوند، در تمام سال*های فعالیت نگارنده در این منطقه بی سابقه بوده است. سابق بر این، هرگز این آب*بندان*ها به این شکل پوشیده از دام نبوده*اند.………………………
…….
اگرت، بوتیمار بزرگ و کشیم گردن سیاه / صید برای تاکسیدرمی

در شروع هر پائیز و آغاز فصل مهاجرت، علاوه بر پرندگان مورد نظر صیادان، پرندگان بسیاری در این دام*های هوائی دائمی گرفتار می*شوند.
این پرندگان که اغلب خوراکی نبوده و حتی بعضا از نظر خود صیادان حرام گوشت هستند نیز همراه با بقیه پرندگان برای استفاده از گوشت، تاکسیدرمی، اسباب بازی بچه ها به بازار فروش پرندگان شهر فریدونکنار فرستاده شده و بدون هیچ نظارتی در نهایت از بین خواهند رفت.………………………………………
….
حواصیل شب و چنگر نوک سرخ و آبچلیک تکزی


پرندگانی شامل پرستوها و بادخورک*ها، زنبورخوارها، سار، شبگرد، ماهی خورک، انواع کاکائی*ها، گیلانشاه، انواع حواصیل*ها (حواصیل ارغوانی، خاکستری و حواصیل شب)، بوتیمار کوچک و بزرگ، انواع کشیم*ها (کوچک، گردن سرخ، گردن سیاه، تاجدار و بزرگ)، ابیا، انواع سلیم*ها، انواع آبچلیک*ها، انواع پاشلک*ها، انواع جغدها، سنقرها و انواع شاهین*ها و قوش*ها را می*توان در میان پرندگان گرفتار شده در این دام*ها مشاهده کرد.
جغد تالابی و جغد انبار که به وفور در منطقه صید و تاکسیدرمی می*شوند


در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۹۲ مطلع شدیم تعداد بیش از ۲۰۰ بال فلامینگو در حاشیه «تالاب گمیشان» واقع در استان گلستان زنده*گیری شده و برای فروش در بازار فروش پرندگان مهاجر صید شده شهر فریدونکنار، فرستاده شده*اند.
فردای آن تاریخ از طرف یکی از فروشندگان این بازار برای فروش و رهاسازی این پرندگان که تماما نابالغ بودند با اعضای تیم که در منطقه حضور داشتند تماس گرفته شد و قیمت پیشنهادی اولیه برای هر پرنده ۲۰۰ هزار ریال بود.
با وجود پیشنهاد قیمت ناچیز برای این پرندگان، با توجه به اینکه این بار، اولین قاچاق پرنده امسال در منطقه بود موافقتی صورت نگرفت. این عدم موافقت با هدف جلوگیری از تکرار قاچاق و رونق این بازار بود.…………………………
…..
باکلان کوچک، پرنده بسیار کمیاب و در خطر انقراض در سطح جهان


اما لازم است اضافه شود که با توجه به حساسیت فلامینگو، درصد بالائی از این پرندگان قبل از فروش به صورت زنده از بین خواهند رفت. لذا پرندگان ضعیف قبل از مرگ ذبح شده و بعد از قطع کامل گردن و پاها و پرکنی، با نام گوشت غاز وحشی در بازار فروش پرندگان و ماهی فریدونکنار همینطور بازار ماهی شهرستان محمود آباد به فروش خواهند رسید و نهایتا ضرری متوجه فروشندگان آنها نخواهد شد.
در تاریخ اول آبان ماه نیز ٢۵ فلامینگو دیگر، دو اردک سر سفید، یک چوب پا، یک باکلان کوچک و یک غاز خاکستری به صورت زنده از بندر ترکمن برای فروش به فریدونکنار آورده شد.

تصویر فوق مربوط به اردک سر سفید و چوب پا است. اردک*های سرسفید از پرندگان آبزی حمایت شده بین*المللی هستند. جمعیت این پرنده در تمام زیستگاه*های آن کاهش زیادی داشته و نسل آن در خطر جدی انقراض است.

با توجه به تخصیص بودجه*های متعدد و کلان و برگزاری جلسات و سمینارها و دعوت از کارشناسان و… برای حفظ و احیا تالاب*ها این سوال مطرح می*شود که جایگاه واقعی حفاظت از حیات وحش تالاب از نظر سازمان حفاظت محیط زیست کجاست و رویکرد سازمان حفاظت محیط زیست در قبال موارد ذکر شده چه خواهد بود؟…………
….
انواع اردک*های وحشی صید شده (خودکا، ارده*ای، فیلوش، سرسبز، نوک پهن و گیلار)


آیا اعمال نظارت و کنترل بر بازار فروش پرندگان مهاجر فریدونکنار نباید به عنوان یک حداقل مورد توجه ویژه قرار گیرد؟
مدیریت بازار فروش پرندگان مهاجر فریدونکنار و اطلاع رسانی عمومی و حضور یک یا دو مأمور به شکل دائم در این بازار یقینا درصد بالائی از تخلف و خرید و فروش پرندگان غیر خوراکی و در معرض خطر را کنترل خواهد کرد.

محمدعلی الله قلی، کارشناس حیات وحش