آبشار ابوالفارس، رامهرمز


نام آبشار: آبشار ابوالفارس


آبشار ابوالفارس در موقعیت جغرافیایی N312150 E495144 در استان خوزستان واقع است. این آبشار در رشته کوه*های زاگرس در شمال رامهرمز در منطقه* زیبا و کوهستانی ابوالفارس در روستای دوگچه واقع است. فاصله این آبشار تا رامهرمز 30 کیلومتر است و محیط سنگی آن پوشیده از فسیل*های جانوری و گیاهی است. این آبشار یکی از بزرگ*ترین آبشارهای کشور است. ارتفاع آن تقریباً 12 متر و پهنای حجم ریزش آب آن تقریباً 2 متر است و در قسمت پایین آبشار و محل ریزش آب به سطح زمین یک حوضچه سنگی بسیار جالبی پدید آمده است که محل زندگی آبزیان می*باشد.

با توجه به خشکی کوه*های زاگرس در منطقه خوزستان، وجود چنین آبشاری توجه هر بیننده*ای را به خود جلب می*کند. آب اين آبشار از چشمه*هاي كوه*هاي ابوالفارس سرچشمه مي*گيرد و در نهايت به رودخانه مارون اين شهرستان سرازير مي*شود. در حال حاضر حدود پنج روستا از آب شيرين و قابل شرب آبشار ابوالفارس استفاده مي*كنند. در كنار آبشار ابوالفارس تنوع زيستي گياهي متعددي هم چون درختان كنار و خر زهره به چشم مي*خورد.

هم چنين اين آبشار نقطه بكري به شمار مي*رود كه با وجود كوهستان زيباي اطراف با اشكال مختلف طبيعي و جاذبه*هاي فوق*العاده مي*توان با ايجاد امكانات آن جا را به نقطه بكر گردشگري در خوزستان تبديل كرد. جاده دسترسي به آن تا حدودي ناهموار بوده و فاقد هر گونه امكانات گردشگري است.