آبشار اخلمد، چناران


نام آبشار: آبشار اخلمد، چناران

آبشار اخلمد نام آبشاری است در موقعیت جغرافیایی E363448 N585535 در استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران ودر شهرستان چناران قرار دارد. این آبشار در ۲ کیلومتری روستای قدیمی اخلمد (اخلومد جریان دارد. روستای اخلمد حدود 60 کیلومتری مشهد و در جاده خیاران و قوچان قرار دارد. مسیر رودخانه، دره و آبشارهای آن با کوهپایه هایی سبک حدود 3 کیلومتر و 1/5 ساعت زمان لازم دارد و ارتفاع روستای خلمد 1440 متر و آخرین آبشار که افراد غیرحرفه ای می توانند کوهپیمایی داشته باشند در ارتفاع 1640 متر قرار دارد. از روستای اخلمد تا آبشار حدود 3 کیلومتر فاصله است که این مسیر را باید پیاده طی نمود.

آبشار اخلمد دیواره های عمودی و بلند کوه های آن،* هوای پاکیزه و ییلاقی،* و انواع میوه های گیلاس و سیب درختی آن مشهور است. در مدخل دره اخلمد بندی است که به همت و یا در زمان بایسنغر میرزای تیموری فرزند ***** و حاکم توس در نیمه اول سده نهم ساخته شده است. باغات فراوان و میوه های آن مخصوصا سیب اخلمد معروف است. کوه های اخلمد هم به دلیل ارتفاع و مسطح بودن و زیبایی فوق العاده هر سال سنگ نوردان، کوه نوردان و مسافران زیادی را به سوی خود جلب می کند.
آهکی بودن جنس کوه*های اخلمد باعث پیدایش حفره*های ژرف مدور در زیر این آبشار شده*است.

این دره دارای دیواره*های صخره*ای با ارتفاع حدود ۲۰۰-۳۰۰ متر می*باشد که یکی از بزرگ*ترین مناطق برای ورزش مفرح سنگنوردی در ایران می*باشد از دیواره*های معروف ان می*توان به (دیواره سفید - الله اکبر -عقاب و...)نام برد ای دره دارای چندین آبشار می*باشد که ۴ تای آنها دایمی و چندین آبشار فصلی دارد. آبشار اصلی خلمد حدود ۴۰ متر ارتفاع دارد.