پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: روز گذشته (پنجشنبه ۱۳۹۲/۸/۲) حدود ساعت ۱۳٫۳۰ محیط بانان پارک ملی خجیر موفق شدند یک نفر شکارچی غیرمجاز را در انتهای دره شکر بگلو پیش از اقدام به شکار دستگیر نمایند.
مهندس امامعلی یگان زاده رئیس اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار به خبرنگار دیده بان محیط زیست که در محل دستگیری حضور داشت، گفت: از این متخلف یک قبضه اسلحه دولول روسی به همراه ۲۰ عدد فشنگ ساچمه زنی کشف و ضبط و متهم جهت سیر مراحل قانونی به مقامات قضایی معرفی خواهد شد.

دستگیری شکارچیان غیرمجاز پیش از اقدام به شکار و نابودی یک یا چند گونه جانوری اقدامی بسیار ارزشمند و البته به دلیل وسعت مناطق، کمبود نیروی حفاظتی و عدم انتشار صدای گلوله بسیار سخت و مشکل است.

پارک ملی خجیر
و پارک ملی سرخه حصار قسمتی از منطقه حفاظت شده جاجرود در منتهی الیه شرق تهران بوده و از قدیمی ترین مناطق حفاظت شده جهان به شمار می روند. وجود مناظر بکر و طبیعی، گونه های جانوری چون کل و بز، قوچ و میش، آهو، پلنگ، گرگ، کفتار، گراز، روباه و انواع پرندگان، خزندگان و دوزیستان، همچنین تاثیر بسیار بالای این منطقه در کاهش آلودگی هوای شهر تهران اهمیت این پارک های ملی را دو چندان ساخته است.

منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران