پژوهشگر ایرانی نشنال جئوگرافی با نصب دوربین*های تحقیقاتی بر روی ماهی*های خاویاری راهکار بهینه برای نقل و انتقال این آبزیان و جلوگیری از به گل نشسته آنها ارائه داد و ضمن آنکه امیدوار است با نصب این دوربین*ها بر روی لاک پشت*های جزیره قشم و یوزپلنگ ایرانی داده*های جدیدی از زیست آنها کشف کند.
مهدی بختیاری- مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تحقیقات خود بر روی گونه*های جانوری در ایران، گفت: در ایران بر روی میش در پارک پردیسان و لاک پشت در جزیزه قشم به صورت آزمایشی دوربین نصب شد.


وی با اشاره به وضعیت زیست لاک پشت*ها در جزیره قشم، اظهار داشت: لاک پشت*های جزیره قشم در ساحل تخم ریزی می*کنند ولی داده*هایی در زمینه اینکه پس از تخم ریزی کجا می*روند در دست نیست. این وضیعت با توجه به توسعه شهر نشینی در منطقه و ساخت سازه*هایی که در اطراف ساحل، نیاز است تا داده*هایی در این زمینه داشته باشیم.
بختیاری ادامه داد: برای این منظور لازم است دوربین*هایی بر روی این حیوانات نصب شود تا با شناسایی و بررسی رفتار آنها، آسیب*های زیست محیطی را برای این حیوانات به حداقل برسانیم.
وی با اشاره به ضرورت بررسی نحوه زندگی یوزپلنگ ایرانی، اضافه کرد: تاکنون مطالعاتی بر روی یوزپلنگ ایرانی از طریق GPSانجام شده است که اطلاعات خوبی است ولی کافی نیست از این رو لازم است تا این دوربین*ها بر روی آنها نیز نصب و داده*هایی در مورد نحوه تغذیه و زیست آنها گردآوری شود.


اجرای پروژه تحقیقاتی بر روی ماهیان خاویاری ایران


طراح دوربین*های تحقیقاتی با اشاره به زمینه*های همکاری* علمی با مراکز تحقیقاتی کشور، توضیح داد: با همکاری مرکز تحقیقات شیلات پروژه تحقیقاتی بر روی ماهیان خاویاری اجرا و دوربین*های طراحی شده بر روی این نوع ماهیان نصب شد.
وی با اشاره به جزئیات این طرح خاطر نشان کرد: در این پروژه تحقیقاتی بر روی نحوه انتقال ماهی*های خاویاری از دریا به حوضچه نظارت صورت گرفت.
بختیاری به نتایج به دست آمده از این دوربین*ها اشاره کرد و ادامه داد: داده*های به دست آمده حاکی از آن بود که نحوه انتقال ماهیان خاویاری مناسب نیست؛ چراکه در هنگام انتقال، ماهیان خاویاری به گل نشسته و با مشکل اکسیژن مواجه می*شدند که با استفاده از این داده*ها اقدام به ایجاد شرایط بهینه برای انتقال این آبزیان شد.


شیر دریایی پروژه جدید محققان


بختیاری با تاکید بر اینکه نسل شیرهای دریایی هاوائی در حال انقراض است، توضیح داد: بر اساس قوانین صیادان تا فاصله 50 کیلومتری جزیره حق ماهیگیری نداشتند و از سوی دیگر شاهد کاهش جمعیت این جانداران بودیم از این رو دوربین های تحقیقاتی بر روی آنها نصب شد.
وی به مشاهدات خود از این گونه های در حال انقراض اشاره کرد و اظهار داشت: داده های به دست آمده از دوربین های نصب شده بر روی شیرهای دریایی نشان داد که شیرهای دریایی در اعماق دریا یعنی بیش از 50 کیلومتر از ساحل اقدام به شکار ماهی می کردند این جانداران در اعماق دریا حتی سنگها را کنار می زنند و ماهی های کف دریا را می خورند.
بختیاری ادامه داد: انتشار این داده ها موجب تغییر قوانین صید ماهی شد تا از انقراض نسل شیرهای دریایی جلوگیری شود.


توقف نصب دوربین های تحقیقاتی بر روی پرندگان


بختیاری مطالعه بر روی زیست پرندگانی چون عقاب و کبوتر را از دیگر پروژه*های تحقیقاتی نام برد و افزود: دوربین*های بسیار کوچک و سبک برای مطالعه بر روی دو پرنده عقاب و کبوتر طراحی و بر روی آنها نصب شد تا شرایط زیست این دو گونه از پرنده مورد مطالعه قرار گیرد.
وی از توقف این پروژه خبر داد و اظهار داشت: به تدریج این مطالعه حالت نظامی و اطلاعاتی به خود گرفت از این رو ادامه این تحقیقات متوقف شد.

منبع:خبرگزاری مهر