پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رئیس اداره حفاظت محیط زیست آبدانان از کشف یک غار خفاش در این شهرستان خبر داد.
احمد ایمانی بیان کرد: این غار طبیعی که در اصطلاح محلی به غار قاژهل معروف است، در دامنه کوه بزرگ در منطقه عشایری و جنگلی قدح بالا کشف شده است.


وی افزود: این اثر طبیعی دارای ۱۶۰ متر عمق، هشت متر عرض و بین سه تا ۱۲ متر ارتفاع است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست آبدانان یادآورشد: این غار با مشارکت و همکاری عشایر منطقه توسط ماموران اداره حفاظت محیط زیست کشف و مورد بازرسی علمی و تحقیقاتی کارشناسان قرار گرفت.

ایمانی تاکید کرد: با توجه به آثار و مشاهده شمار زیادی خفاش، این غار محل تجمع و زیست فصلی دو گونه خفاش دم موشی و خفاش بال بلند است.
وی اظهار کرد: خفاش دم موشی یکی از گونه های کمیاب و نادر است که تاکنون در این شهرستان دیده نشده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آبدانان اضافه کرد: با هماهنگی های بعمل آمده با اداره کل حفاظت محیط زیست و کارشناسان در آینده نزدیک فعالیت های علمی تحقیقاتی بیشتری برای کشف و شناسایی کامل و گمانه زنی های پژوهشی این غار زیبا و طبیعی انجام می شود.

ایمانی گفت: غار تازه کشف شده خفاش (قاژهل) آبدانان دارای چشم اندازی زیبا، هوای خنک و دلپذیر، نماهای داخلی بسیار دیدنی و انواع بوته های قشنگ و سبز است که در ۵۷ کیلومتری جنوب شرق آبدانان قرار دارد.