به گزارش گروه بین الملل
زیست نیوز، بسیاری گمان می کنند ردپای آب انسان به میزان آبی که در طول روز نوشیده و یا برای شست و شو استفاده کرده، محدود می شود. این در شرایطی است که موارد مذکور تنها حدود پنج درصد مجموع آب مصرفی ما را شامل می شوند. بقیه ردپای آب انسان به صورت غیر مستقیم با مواردی مانند محصولات کشاورزی به عنوان خوراک دام، تهیه موادی برای تولید لباس و یا تولید نان و نوشیدنی در ارتباط است.

از حقایقی تکان دهنده درباره آب که ممکن است از آنها آگاه نباشید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برای تولید یک تخم مرغ به 200 لیتر آب نیاز است.
برای تولید 500 گرم پنیر به 2 هزار و 500 لیتر آب نیاز است.
برای تولید یک تی شرت نخی به 2 هزار و 700 لیتر آب نیاز است.
برای تهیه یک استیک 300 گرمی به 4 هزار و 650 لیتر آب نیاز است.
برای تولید یک کیلوگرم چرم به 16 هزار و 600 لیتر آب نیاز است.
آگاهی از مصرف آب غیر مستقیم به منظور اتخاذ گام هایی در مسیر کاهش آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابر پیش بینی های صورت گرفته، اگر عادات خود را تغییر ندهیم، 2.8 میلیارد نفر در 48 کشور جهان تا سال 2025 با تنش آبی و یا شرایط کمبود مایع حیات مواجه خواهند شد. این آمار تا سال 2050 به بیش از دو برابر افزایش یافته و زندگی 7 میلیارد نفر را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
روش های ساده ای وجود دارند که می توانند در کاهش میزان آب مصرفی شما چه در سطح داخلی و چه در سطح جهانی موثر باشند. به کارگیری این روش ها نه تنها به کاهش ردپای اکولوژیکی و اثر بر محیط زیست منجر می شوند، بلکه اثر مثبتی در زمینه کاهش هزینه های مالی افراد خواهند داشت.

روش هایی برای کاهش ردپای آب داخلی:
مدت زمان دوش گرفتن خود را به مدت یک دقیقه کاهش دهید. میانگین زمان دوش گرفتن برابر با هفت دقیقه و 30 ثانیه بوده و تنها با کاهش یک دقیقه ای آن می توانید به کاهش هزینه های انرژی خود کمک کنید.
کتری را به میزان آب مورد نیاز خود پر کنید. اگر تمامی افراد یک کشور در طول سال این کار را انجام دهند، پول صرفه جویی شده را می توان در بخش های دیگر استفاده کرد.

از ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی تنها زمانی استفاده کنید که بیشینه ظرفیت آنها به کار گرفته می شود. این اقدام در طول یک ماه می تواند صرفه جویی بین 500 تا یک هزار و 500 لیتر آب را به همراه داشته باشد. هنگامی که قصد تعویض لوازم خانگی خود را دارید نمونه هایی با بهره وری بالا را انتخاب کرده و به برچسب میزان مصرف انرژی توجه کنید.
هنگامی که دندان های خود را مسواک می زنید، شیر آب را ببندید. باز گذاشتن شیر آب می تواند در هر دقیقه موجب هدر رفت 6 لیتر آب شود که در طول یک سال رقم قابل توجه 8 هزار و 760 لیتر آب را نشان می دهد.

روش هایی برای کاهش ردپای آب جهانی:
گوشت قرمز کمتر مصرف کنید. سالانه مقادیر بی شماری علوفه و محصولات کشاورزی برای تغذیه دام ها تولید می شوند. برای تولید تنها 450 گرم گوشت قرمز حدود 6 کیلوگرم خوراک دام مصرف می شود. بر همین اساس، با کاهش مصرف گوشت قرمز می توانید نقش چشمگیری در کاهش مصرف آب داشته باشید.

بطری های آب را خریداری نکنید. در بسیاری موارد بطری های آب، نوشیدنی سالم تر و یا ایمن تر از آب های لوله کشی نیستند. از این رو، نه تنها هزینه های شما را افزایش می دهند، بلکه به محیط زیست نیز آسیب وارد می کنند.

از مصرف مسئولانه محصولات کشاورزی اطمینان حاصل کنید. کشاورزی پایدار می تواند اثر قابل توجهی بر ردپای آب جهانی داشته باشد. کشاورزانی که از سامانه های مدیریت آب کارآمد مانند زهکشی زمین و آب بازیافتی سود می برند، از این ماده حیاتی کارآمدتر استفاده می کنند.

زباله های خود را کاهش دهید. سالانه میلیون ها تن مواد غذایی به صورت زباله دور ریخته می شوند. برای تولید تمامی این مواد غذایی آب مصرف شده و در حقیقت، تبدیل شدن آنها به زباله به معنای هدر رفت آب محسوب می شود.
تمامی روش های ذکر شده تغییراتی کوچک در سبک زندگی ما محسوب می شوند، اما اگر در مقیاس جهانی مد نظر قرار بگیرند اجرای آنها در زندگی روزانه می تواند اثری چشمگیر بر محیط زیست و کیفیت زندگی جهانی داشته باشد.