پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش خراسان رضوی از مشاهده رکورد جدید کشوری گونه ای از خانواده خزندگان در منطقه سرخس خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، علی خانی اظهار داشت در راستای مطالعه و بررسی فون خزندگان استان، گونه جدیدی از خانواده خزندگان با نام Phrynocephalus raddei در شهرستان سرخس برای نخستین بار مشاهده شد.

وی افزود طی ارزیابی و مطالعه پتانسیل زیستگاه منطقه سرخس، تعدادی از خزندگان همچون آگامای استپی، لاسرتای راه راه، لاسرتای آرالو – خزری، سوسمار دم دراز ایرانی و phrynocephalus raddei مجموعا از دو خانوادۀ AGAMIDAE و LACERTIDAE مشاهده و شناسایی گردید و در این میان گونه Phrynocephalus raddei برای اولین بار در محدوده کشور ایران مشاهده و ۲ نمونه از آن جمع آوری گردید.

به گفته علی خانی و طبق منابع معتبر خزنده شناسی ایران (Anderson, 1999) که بر روی سوسماران ایران نوشته شده است این گونه متعلق به آسیای میانه بوده و اصولا منشاء ایرانی – تورانی دارد. آندرسون از احتمال حضور این گونه در مناطق هم مرز با ترکمنستان در دره های کپه داغ یاد می کند که پیش از این علی رغم برررسی مناطق زیادی از نقاط مرزی ایران با ترکمنستان در استان گلستان هیچ نمونه ای مشاهده نگردیده بود.

وی افزود: با انجام این بررسی احتمال حضور گونۀ یاد شده در دره های کپه داغ مورد تأیید قرار گرفت و به عنوان اولین رکورد کشوری این گونه ثبت شد.
خانی خاطر نشان ساخت علاوه بر آن گونه های Eremias fasciata و Trapelus agilis در منطقه به صورت هم زیستگاه با این گونه نیز مشاهده شدند.