پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران:
معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نامه ای به سرپرست وزارت ورزش و جوانان از پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از فعالان زیست محیطی مبنی بر استفاده از نماد یوزپلنگ ایرانی بر پیراهن تیم ملی فوتبال در مسابقات جام جهانی برزیل اعلام حمایت کرد.

متن نامه محمد علی نجفی به سید رضا صالحی امیری، به این شرح است:


“کشور عزیزمان ایران به دلیل تنوع اقلیمی یکی از ذخیرگاه های متنوع زیستی کره زمین و از لحاظ طبیعت گردی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از گونه های جانوری نادر رو به انقراض قطعی در ایران تیزپاترین موجود زنده زمین یوزپلنگ آسیایی است که نماد زیبایی، مقاومت، شکوه و چالاکی طبیعت جهان بوده و آخرین زیستگاه و پناهگاه طبیعی آن ایران است.


در این راستا جمعی از فعالان محیط زیست برای حمایت از این گونه نادر پیشنهاد نموده اند در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل با نقش بستن لوگوی یوزپلنگ آسیایی بر پیراهن ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران و سایر وسایل بازیکنان در آوردگاه بین المللی که بیش از هر میدان دیگری در معرض دید جامعه جهانی قرار دارد، نجات و ماندگاری آن را در سرزمین ایران دو چندان کنیم.


سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر ویژگی های منحصر به فرد طبیعی و تنوع زیستی ارزشمند کشور و تقویت مبانی راهبردی سازمان در حوزه طبیعت گردی از پیشنهاد مذکور حمایت نموده و به منظور تحقق این مهم، شایسته است دستور فرمایید با تشکیل کار گروهی با حضور اعضای کمیته ملی طبیعت گردی (سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و این سازمان) و سایر دستگاه های مرتبط در خصوص پیگیری موضوع و روند اجرایی پیشنهاد، تمهیدات لازم به عمل آید.”