پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: فرمانده یگان حفاظت اداره* کل حفاظت محیط* زیست استان زنجان گفت: بر اساس سرشماری صورت گرفته در حال حاضر ۱۶۵۰ رأس آهو در دشت سهرین سکونت دارند که این آمار نسبت به سال گذشته کمی افزایش را نشان می*دهد.
زعفر افشاری در گفت*وگو با ایسنا تصریح*کرد: آهوان ساکن در دشت سهرین و منطقه حفاظت شده سرخ*آباد و شکار ممنوع فیله* خاصه از معدود تعداد آهو هستند که در منطقه شمال* غرب کشور زندگی می*کنند و در چرخه حیات وحش نقش بسزایی دارند.
فرمانده یگان حفاظت اداره* کل حفاظت محیط* زیست استان زنجان با تاکید بر حفاظت از گونه*های نادر حیات وحش در استان، خاطرنشان*کرد: با جدیت از این حیوانات زیبا حفاظت می*کنیم و به کسی اجازه نمی*دهیم که حیات آنها را به خطر بیندازد.
افشاری با اشاره به اینکه روش سرشماری به* صورت مشاهده انجام می*شود، افزود: با توجه به مشاهده این جانوران از نزدیک باید عنوان کنیم که به لحاظ سلامت همه آهوان در سلامت جسمانی به سر برده و بسیار سرحال هستند.
فرمانده یگان حفاظت محیط* زیست استان زنجان با اشاره به اینکه در زمان*های گذشته آهوان ساکن در منطقه حفاظت شده سرخ*آباد تا دشت*های قم مهاجرت می*کردند، ادامه داد: با ایجاد جاده*ها و محدودیت تردد این جانوران شاهد محدود شدن مکان زندگی آنها هستیم ولی باید مراقب بود که این عامل باعث بروز مشکل برای زندگی این حیوانات نشود.
منبع خبر :پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران