پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رییس اداره پارکهای ملی خجیر و سرخه حصار گفت: نیروهای یگان حفاظتمحیط زیست پارکهای ملی خجیر و سرخه* حصار در حین عملیت گشت زنی حوالی ساعت ۱۱ روز چهارشنبه ۱۳۹۲/۷/۱۷ در منطقه حفاظت شده جاجرود محدوده توچال به ۲ شکارچی غیرمجاز برخورد نمودند که در حال تیراندازی به سوی حیات وحش بودند.

امام علی یگان زاده افزود: ماموران بلافاصله با مشاهده این صحنه از سر و صدای محیط استفاده کرده و در یک عملیات غافلگیر کننده هر ۲ شکارچی متخلف را دستگیر کردند.

رییس پارکهای ملی خجیر و سرخه حصار با بیان این که خوشبختانه هیچ موردی از تلفات حیات وحش در پی این تیرانداری نداشتیم، افزود: این شکارچیان تازه فعالیت خود را آغاز کرده بودند و یک تیر خطا به سمت وحوش شلیک کرده بودند که در لحظات ابتدایی توسط محیط بانان دستگیر شدند.

وی گفت: از این متخلفان یک اسلحه تک لول کشف و ضبط شد و افراد یاد شده پس از تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی گردیدند.

منطقه حفاظت شده جاجرود پس از انتخاب شهر تهران به عنوان پایتخت کشور (۱۱۳۳ خورشیدی) در زمان قاجاریه با نامهای قرق سلطنتی یا شکارگاه سلطنتی تحت حفاظت قرار گرفت. که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با تصویب شورای انقلاب اداره آن به سازمان حفاظت محیط زیست محول گردید و طی مصوبه شماره ۹۶ تاریخ ۱۳۶۱/۶/۲۱ شورای عالی حفاظت محیط زیست با حدود مشخص به عنوان منطقه حفاظت شده تعیین گردید.

پارک ملی خجیر و پارک ملی سرخه حصار مجموعا به مساحت حدود ۱۸ هزار هکتار در داخل منطقه حفاظت شده جاجرود در استان تهران قرار دارند.