هفته پیش مصادف بود با ۱۲۵ امین سال انتشار مجله نشنال جئوگرافیک.

شاید خیلی*ها تنها تصورشان از این مجله، تنها عکس*های زیبا باشد. شاید خیلی*ها فکر کنند که مجله*ای که کارکرد بارز سیاس ی ندارد، نمی*تواند تأثیرگذاری عملی در سیاست*ها و روندها و زندگی* مردم داشته باشد، از دید آنها این مجله فقط رسانه*ای برای انتشار هنر عکاسی، سرگرم کردن و یا تحریک حس زیبایی*شناسی ماست.
اما در این پست ما می*خواهیم به شما نشان بدهیم که این مجله چقدر تأثیرگذار بوده است:

۱- کمک به حفظ گونه*های در معرض خطر:
در مقاله*ها و عکس*های زیادی در نشنال جئوگرافیک، در مورد گونه*های در معرض خطر هشدار داده می*شود، نشنال جئوگرافیک مردم و مسئولین را تشویق به حفظ این گونه*ها کرده است.
برای مثال در ژانویه سال ۲۰۱۰، برایان کیستری، مقاله*ای در مورد تجارت غیرقانونی خرید و فروش حیات وحش منتشر کرد. همین مقاله باعث شد که پارلمان مالزی قانونی برای حفظ حیات وحش، تصویب کند.دو سال بعد، مقاله دیگری از کریستی به نام «پرستش عاج»، در سطح جهانی باعث برانگیخته شدن توجه همگان شد و از تایلند تا فیلیپین مردم متحد شدند تا درمقابل کشتار فیل*ها بایستند.همین مقالات بود که کمک کرد صدای هیلاری کلینتون در کنگره آمریکا برای پذیرش راهبرد خاتمه دادن به تجارت حیات وحش، شنیده شود.
در این عکس یک خرس سیاه را می*بینیم که بیهوش شده و مایع صفرایش در حال خارج شدن از بدن است تا در طب سنتی
ویتنامی مورد استفاده قرار بگیرد

۲- کمک به حفظ پارک*های حفاظت*شده حیات وحش در آمریکا:
در طول سال*ها نشنال جئورگافیک با انتشار مقالاتی در مورد پارک*های حیات وحش، به حفظ آنها کمک کرده است. یکی از مقالات برتر در این زمینه، مقاله*ای است که در سال ۱۹۱۶، منتشر شده بود و به برقراری خدمات پارک*های ملی کمک کرد.

۳- ایجاد بنیاد کودکان افغانستان، در سال ۱۹۸۵:
استیو مک*کوری، عکاس پرآوازه مشهور نشنال جئوگرافیک، عکسی از یک دختر افغان چشم*سبز گرفت که روجلد مجله در ماه ژوئن شد. این عکس درواقع نماد مجله در طول تاریخ شد.
سال*ها بعد، مک*کوری دوباره این دختر را پیدا کرد،حالا او تبدیل به زنی میانسال شده بود و زیبایی*اش تحت*الشعاع رنج*های حک شده در صورتش قرار گرفته بود.همین عکس*ها باعث شد که بنیاد کودکان افغانستان تأسیس شود و بتواند یک میلیون دلار برای توسعه آموزش کودکان افغانستان و پناهنده*های افغانی مقیم پاکستان جمع*آوری کند

۴- کشف حیات در ژرفای بستر اقیانوش در گالاپاگوس: سال ۱۹۷۷، زمانی که رابرات بالارد، اعماق اقیانوس آرام و حفرات و شکاف*های بستر آن را بررسی می*کرد، نشنال جئوگرافیک سه عکاس*اش را همراه او کرد. کسی انتظار نداشت که در آن اعماق موجود زنده*ای یافت شود، اما وقتی عکس*هایی که با تکنیک*هایی خاص گرفته شدند، نمایان شدند، انبوهی از صدف*های دوکپه*ای و شقایق*های دریایی در عکس*های دیده شدند.

۵- انتشار اخباری در مورد تغییرات وضعیت اقلیمی:
نشنال جئوگرافیک مقالات زیادی در مورد تغییرات وضعیت اقلیمی و تأثیر آن روی زندگی انسان*ها، گیاهان و جانوران منتشر کرده است.
یکی از مقالات تأثیرگذار نشنال جئوگرافیک، عکس*هایی از جیمز بیلوگ بود. او در یک پروژه طولانی*مدت و ابتکاری، تأثیر تعییرات اقلیمی در ذوب شدن یخ*های یخچال*های طبیعی را مستند کرد.
این پروژه او هم اطلاعاتی به دانشمندان در مورد ماهیت و مکانیک آب شدن یخ*ها داد و هم میزان آگاهی عمومی را افزایش داد.۶- نقشه*برداری از آسمان:
همه با نقشه*ها و اطلس*های نشنال جئوگرافیک در مورد زمین آشنا هستند، اما این مجله، فقط به زمین علاقه**مند نیست!
در سال ۱۹۴۹، نشنال جئوگرافیک، یک پروژه هفت ساله را آغاز کرد تا آسمان شب را آنچنان که در نیکمره شمالی زمین دیده می*شود، نقشه*برداری کند. برای این کار از امکانات رصد*خانه «مونت پالومار» استفاده شد و آسمان به ۹۰۰ منطقه مختلف تقسیم
شد.
نتیجه این کار، اطلیسی با ۱۷۸۵ عکس بود که مانند موزاییک*های در کنار هم آسمان شب را به زیبایی نشان می*دادند.جالب است بدانید که به یاری همین عکس*ها، ۱۳ دنباله*دار و ۴ کهکشان و هزاران شبه*سیاره کشف شده، یکی از همین شبه*سیاره*ها به افتخار نشنال جئوگرافیک، «جئوگرافوس» نامیده شد.


۷- تأثیر روی فرهنگ:
نشنال جئوگرافیک در شماره اکتبر سال ۱۹۵۷، مقاله*ای با عنوان بالرین*های صورتی*پوش منتشر کرد که با الهام از آن عروسک*های فلامینگوی صورتی ساخته شدند و به محبوبیت رسیدند.


در داستان کوتاه ارنست هیمنگوی با عنوان Homage to Switzerland و نیز در فیلم «آرواره*ها» از مجله نشنال جئوگرافیک یاد می*شود. حتی خالق «دانلد داک» -کارل بارکس- هم در زمان کشیدن کمیک استریپ*های دانلد داک، تحت تأثیر مناظر و چشم*اندازهایی بود که در مجله دیده بود.

هنگامی که در سال ۱۹۹۵، فیلم پل*های مادیسون کانتی شاخته می*شود، مجله به عوامل فیلم برای ساختن یک روجلد تقلبی کمک کرد، در این فیلم کلینت ایستوود نقش یک عکاس مجله نشنال جئوگرافیک را بازی می*کند که با مریل استریپ روابط عاطفی برقرار
می*کند.۸- کشف گونه*های جدید پرندگان:
امروزه جارد دیاموند را بیشتر به عنوان یک نویسنده می*شناسیم، اما او پیش این امر، برنده جایزه پولیتزر هم شده بود و دلیل آن، کشف یک گونه جدید از پرندگان در گینه نو بود، گونه*ای که دانشمندان از سال ۱۸۹۵، یعنی زمانی که برای نخستین بار، پوست این پرنده به اروپا آورده شد، در پی کشف و شناسایی*اش بودند. دیاموند در ژانویه سال ۱۹۸۱ موفق به این کشف شد، این کشف آنقدر مهم بود که خبر صفحه اول نیویورک تایمز هم شد.


به علاوه، اخیرا، یک عکاس و یک پرنده*شناس به نام*های تیم لامان و اد اسکولز، در سفری به گینه نو، ۳۹ گونه پرنده جدید را کشف کردند. این پروژه ۸ سال طول کشید، در شماره دسامبر سال ۲۰۱۲ نشنال جئوگرافیک، این موفقیت*هابازتاب داده شد.

۹- حضور موفق در اینستاگرام و استفاده از فناوری*های نو:
نشنال جئوگرافیک در اینستاگرام، نزدیک به ۲٫۹ میلیون نفر دنبال*کننده دارد و موفق*ترین برند از نظر تعداد دنبال*کننده است.

اصولا نشنال جئوگرافیک علاقه زیادی به استفاده از فناوری و رسانه*های برای انتشار مطالب و عکس*هایش دارد، در سال ۱۹۰۵، گیلبرت اچ گروسوندور -سردبیر وقت مجله- تصمیم گرفت که ۱۱ صفحه عکس را در شماره ژانویه مجله قرار بدهد که برای آن زمان تقریبا بی*سابقه بود.
در سال ۱۹۸۴، مجله در ابتکاری جالب در صفحه اول خود از یک هولوگرام استفاده کرد. این کار در شماره نوامبر سال ۱۹۸۵ و شماره دسامبر سال ۱۹۸۸ تکرار شد. شماره دسامبر سال ۱۹۸۸، کاملا جاه*طلبانه بود، صفحه اول و آخر و نیز قسمت ستون مجله،
همه هولوگرافیک بودند.
این روزها در عصر آی*پد، درک دشواری تهیه آن هولوگرام*ها دشوار است، اما تولید چنان هولوگرام*هایی، در آن زمان، تصویرگر اوج فناوری سطح بالا در زمینه چاپ و رسانه بودند.


۱۰ – الهام*بخش مردم برای حفاظت از زمین و مهربانی با هم:
هم خود مجله و هم خوانندگانش (از طریق بازخوردها و نامه*هایشان) به افزایش حس مسئولیت ما در قابل کره خاکی*مان کمک می*کنند.
در سال ۱۹۸۲؛ عکسی از ادواردو راموس -یک پسر پرویی- چاپ شد که بعد از اینکه گوسفندهای خانواده*اش در تصادف با یک خودرو کشته شدند، در حال گریه است. انتشار این عکس باعث شد که خوانندگان بیشتر از شش هزار دلار به این خانواده کمک کنند، تا آنها ۵ گوسفند جدید بخرند و حتی پول اضافی برای کمک به مردم آن
منطقه هم باقی بماند.