مارمولک پینوکیو یکی از عجیبترین جانوران اکوادور است؛ جانداری که برای بیش از 50 سال بود تصور میشد منقرض شده باشد اما دوباره در اطراف شهر میندو در اکوادور یافت شده است.

مارمولک پینوکیو یا آنول شاخدار (Anolis proboscis) برای نخستین بار در سال 1953 / 1332 در اکوادور کشف شد.

در اواسط دهه 1960/1340، دانشمندان رد این جانور عجیب و غریب را گم کردند و چنین تصور شد که این جانور نیز به جمع دیگر گونه های منقرض شده سیاره ما پیوسته است. اما پس از گذشت چند دهه، سر و کله این جانور مجددا در سال 2005 / 1384 پیدا شد و از آن زمان تا کنون، به طور پراکنده و دوره ای مشاهده شده است.

اکنون گروه اکوتوریسم Tropical Herping که تمرکز فعالیتهایش بر خزندگان و دوزیستان است، موفق شد تا یکی از آنها را بگیرد و با مغتنم شمردن فرصت، برای یک روز تمام رفتار آن را زیر نظر گرفت. این بدان معناست که ما اکنون تصاویر زیبا و جزئیات دقیقتری از زندگی یکی از عجیبترین مارمولکهای روی سیاره زمین در اختیار داریم.

دانشمندان تصور میکنند که مارمولک پینوکیو بومی منطقه ای کوچک در اطراف جاده منتهی به شهر میندو اکوادور باشد. میندو یکی از مشهورترین نقاط گردشگری طبیعی اکوادور است؛ جایی که گردشگران میتوانند شاهد جنگلهای بارانی نسبتا دست نخورده باشند، سوار بر زیپ لاینیگ (رفتن با کابل از یک سمت دره به سمت دیگر) شوند، و در جستجوی حیوانات عجیب و غریب مشارکت کنند. میندو خانه این مارمولک فوق العاده کمیاب و عجیب چهره است، و گردشگران نیز عاشق دیدن چنین جانورانی هستند.

گروه Tropical Herping که به طور اتفاقی به یکی از نرهای این مارمولک برخورد کرد (تنها گونه های نر، آن زائده عجیب شاخ مانند را روی بینی خود دارند)، آن را گرفت و برنامه ای شبانه را برای مشاهده رفتار این جانور ترتیب داد. البته پس از اتمام کار، گروه این جانور را مجددا به قلمرو زندگی اش باز گرداند. آنها به دنبال این جانور میگشتند، چرا که تنها گونه باقیمانده ای بود که عکس آن را برای کتاب جدید خود، خزندگان و دوزیستان میندو لازم داشتند. به لطف تلاشهای این گروه، اکنون جزئیات تازه تری از زندگی این حیوان در دست است. برای مثال، اکنون می دانیم که شاخ این جانور انعطاف پذیر است؛ یا این جانور هم در اعماق جنگل بارانی و هم در نواحی حاشیه ای نزدیک شهرها یافت میشود.


منبع:خبر انلاین