پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: روز شنبه هفته جاری (۱۳۹۲/۷/۱۳) یکی از دامداران روستای کارمزد از توابع شهرستان سوادکوه مازندران، به منظور چرای دام وارد مناطق جنگلی حاشیه روستا شده که با حمله یک قلاده پلنگ به گوسفندانش مواجه می شود.

رئیس اداره محیط زیست سواد کوه در تشریح این ماجرا گفت: پس از حمله پلنگ و تلف شدن چند راس گوسفند، این دامدار به همراه چند سگ گله به تعقیب پلنگ می پردازد و پلنگ را تا اعماق جنگل تعقیب می کند که ناگهان مورد حمله پلنگ قرار می گیرد.
پلنگ در ابتدا سگ های چوپان را تلف و زخمی کرده و سپس به خود او حمله می کند.

ابراهیم فلاحی افزود: چوپان جوان حدودا ۲۲ ساله به شدت از ناحیه سر، صورت و دستها آسیب می بیند. با توجه به اینکه این دامدار جوان بسیار قوی هیکلی است پس از دقایقی گلاویز شدن، پلنگ او را رها کرده و فرار می کند و چوپان توسط اهالی به بیمارستان منتقل می شود.

دو روز بعد یعنی دیروز (۱۳۹۲/۷/۱۵) مجددا یکی از دامداران اهل روستای کامزد در فاصله ای حدود ۲ کیلومتر از محل حمله نخست با پلنگی مواجه می شود که به احتمال فراوان همان پلنگی است که دو روز قبل به دامدار دیگری حمله ور شده بود.
چوپان پلنگ را در فاصله چند متری خود مشاهده می کند اما قبل از هرگونه حرکتی پلنگ به او حمله می کند.

پلنگ قصد کشیدن دامدار به دره ای با شیب زیاد را داشته که چوپان شاخه درختی را محکم گرفته و شروع به فریاد زدن می کند.
پلنگ برای جدا کردن چوپان از شاخه درخت به شدت او را از ناحیه ران و پاشنه پا زخمی میکند که در این زمان بر اثر فریادهای چوپان پدر وی متوجه ماجرا شده و با ایجاد سر و صدا پلنگ را فراری می دهد.

این دامدار جوان بلافاصله توسط عوامل اورژانس به بیمارستان ****ی زیرآب در سوادکوه منتقل شده و هم اکنون تحت درمان دارد.
در حال حاضر وضعیت عمومی هر دو دامدار مناسب بوده و تحت مراقبت های پزشکی قرار دارند.

به دنبال این دو حادثه اکیپی ۵ نفره از نیروهای محیط زیست سوادکوه در منطقه مستقر شده اند تا علاوه بر آموزش اهالی روستا جهت خودداری از هرگونه اقدام علیه پلنگ از تکرار احتمالی حمله پلنگ جلوگیری کنند.
نیروهای محیط زیست دیشب و امروز با تیراندازی هوایی مستمر در مناطق جنگلی حاشیه روستا سعی در فراری دادن پلنگ به مناطق بالادست جنگلی نموده اند.

همچنین یک تله حاوی طعمه زنده در حاشیه جنگل تعبیه شده تا در صورت نزدیک شدن احتمالی پلنگ به حاشیه روستا در تله گرفتار شده و بتوانیم آنرا به مناطق امن جنگل منتقل کنیم.

رئیس اداره محیط زیست سوادکوه در مورد دلایل این حادثه گفت: متاسفانه دامدار اول با اشتباه خود در تعقیب و قصد آسیب رساندن به پلنگ موجب خشمگین شدن و ایجاد استرس در حیوان شده است که این موضوع به عاملی برای حمله دوم پلنگ تبدیل شده است به نحوی که در حادثه دوم پلنگ به هیچ دام اهلی حمله نکرده و به دلیل خشم و استرس وارده مستقیما به چوپان حمله ور شده است.
ابراهیم فلاحی معتقد است: شکار بیرویه گراز به عنوان مهمترین طعمه پلنگ در مناطق جنگلی و کاهش شدید منابع غذایی از عوامل مهم حمله پلنگ به دام های اهلی در این مناطق به شمار می رود.