پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین، هفت پرنده پس از تیمار و درمان به دامان طبیعت بازگردانده شدند.

مدیر کل محیط زیست استان قزوین در این باره گفت: این پرندگان شامل ۴ بهله سارگپه، یک بهله جغد جنگلی، یک بهله عقاب طلایی و یک بهله کرکس بودند که احیا و رهاسازی کرکس در قزوین برای اولین بار صورت گرفته است.




علی آقا فرهادی افزود: کرکس یا لاشخورها پرندگانی هستند که بیشتر از مردار تغذیه میکنند و این پرنده یا پرنده های هم خانواده با آن را در فارسی مرغ مردارخوار و دژکاک نیز می نامند.

از ویژگیهای کرکسها می توان به سر بی پر و تاس آنها، تیزپروازی، دوربینی و درازی عمر اشاره کرد. این گونه ها به ندرت به حیوانات زنده حمله میکنند.

کرکس ها پرندگانی سودمند برای جلوگیری از گندیدگی و عفونت زایی مردارها محسوب می شوند که در صورت حذف این گونه از چرخه زیستی با مشکلات عدیده و بروز بیماری ها مواجه خواهیم بود.



فرهادی عمده دلایل گرفتاری و یا آسیب دیدگی این پرندگان را مسمومیت، برق گرفتگی توسط دکل ها و سیم های برق که در سال های اخیر نیز افزایش یافته است و موجب شکستگی بال و پای پرندگان می شود و همچنین تیرخوردگی توسط شکارچیان متخلف ذکر کرد