پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در جریان همایش یوزپلنگ آسیایی که در روز شنبه ۱۳ مهرماه ۱۳۹۲ در سالن همایش های بین المللی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، مباحثی گوناگون و بعضا دور از موضوع همایش مطرح گردید اما مهمترین موضوع، نکته ای بود که مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی به آن اشاره کرد و به هیچ عنوان در کانون اخبار این همایش قرار نگرفت و آن کاهش جمعیت یوزپلنگ در کشور بود.


در اخباری که از برگزاری این همایش در پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست منتشر شد سخنرانی معصومه ابتکار ریاست سازمان، احمد علی کیخا معاون محیط زیست طبیعی سازمان و هومن جوکار مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی به صورت کامل منتشر گردید اما نکته قابل توجه اینجاست که با وجود اینکه برای نخستین بار نتایج نهایی پروژه پایش جمعیت یوزپلنگ آسیایی در کشور که حدود ۳ سال به طول انجامیده است از طرف مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی اعلام شد هیچ اشاره ای به سخنرانی مرتضی اسلامی در این همایش نشد!

به گزارش انجمن یوزپلنگ ایرانی، در این همایش برای نخستین بار نتایج نهایی پروژه پایش جمعیت یوزپلنگ آسیایی توسط مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی ارائه شد.

مرتضی اسلامی دهکردی با اشاره به اینکه با وجود تلاشهای حفاظتی، جمعیت یوزپلنگ ایرانی روندی رو به کاهش داشته است، گفت: براساس نتایج بررسی*های صورت گرفته از سال ١٣۹٠ تا ١٣۹٢ در زیستگاه*های اصلی یوزپلنگ در ایران، مشخص شد که ۴٠ تا ٧٠ عدد یوزپلنگ در کل ایران زیست می کنند.


اسلامی دهکردی به وضعیت بحرانی یوزپلنگ آسیایی اشاره کرد و گفت: در دهه ٧٠، سالیانه حداقل ٢ قلاده یوز توسط انسان کشته می شود و در دهه ٨٠، ١١ مورد یوزپلنگ بواسطه تصادف جاده ای و ١٣ مورد بر اثر شکار توسط انسان کشته شدند که در دهه ۹٠ به رغم کاهش تلفات جاده ای، حداقل ۵ یوزپلنگ توسط انسان از پا درآمدند.
اسلامی گفت: تخریب زیستگاه های یوز بویژه چرای بی رویه دام، احداث جاده و معادن عوامل اصلی کاهش تعداد یوزپلنگ ها در چند دهه اخیر می باشند.