پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نیروهای یگان محیط زیست لرستان در تاریخ ۱۳۹۲/۷/۱۳ ساعت ۱۹ عصر در جریان گشت در منطقه شکار و صید هشتادپهلو در محدوده ای به نام گوشه شهنشاه به سه نفر برخورد نمودند که تعدادی قفس حاوی حیوانات وحشی به همراه داشتند.
کارشناس حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان در این باره گفت: متخلفین به محض مشاهده محیط بانان قفس ها را به زمین انداخته و پا به فرار گذاشتند.

شکارچیان بدون توجه به فرمان ایست مامورین مشغول فرار بودند که با اقدام به شلیک هوایی توسط محیط بانان دو نفر از آنان دستگیر شده و یکی از متخلفین با توجه به تاریکی هوا و آشنایی به منطقه موفق به فرار می شود.
کامران سپه وند افزود: در داخل قفس ها سه عدد سنجاب ایرانی زنده کشف گردید که هم اکنون جهت بررسی سلامتی و رهاسازی در طبیعت در محل اداره محیط زیست نگهداری می شوند.

دو نفر متخلف دستگیر شده در اعترافات خود اعلام داشتند که با آتش زدن درختان بلوط و ایجاد دود، سنجاب را از لانه خود در داخل در درخت بلوط بیرون کشیده و با کیسه های مخصوصی به دام می اندازند.

به احتمال فراوان تعداد سنجاب های صید شده توسط این گروه بسیار زیاد است و در محلی مخفی نگهداری می شوند که تحقیقات برای شناسایی متهم فراری و محل احتمال نگهداری سایر سنجاب های صید شده ادامه دارد.
کارشناس حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان در ادامه گفت: متخلفین سنجاب ایرانی را به استان های دیگر خصوصا استان تهران قاچاق کرده و به نام های دیگر از جمله سنجاب خارجی و غیره با قیمت گزاف به فروش می رسانند.

کامران سپه وند ضمن قدردانی از قاضی پرونده اظهار داشت: پرونده تخلفی جهت سیر مراحل قانونی تشکیل و به همراه دو نفر قاچاقچی سنجاب به دستگاه قضایی ارجاع گردیده که با دستور قاضی کمالی، قاضی شعبه چهارم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان خرم آباد متهمین تا زمان دادرسی به زندان معرفی شدند.

هادی رستمی / روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان