پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست در حوزه استحفاظی شهر قهاوند از توابع همدان یک نفر صیاد متخلف پرندگان شکاری را دستگیر نمودند.
دکتر محمد پور مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان در این باره گفت: از این شکارچی متخلف که از استان های جنوبی کشور به قصد صید پرندگان شکاری و قاچاق آنها به خارج از کشور به استان همدان آمده بود، یک بهله بالابان، ۷ بهله دلیجه، ۶ قطعه قمری و یک قطعه گنجشک کشف و ضبط و متخلف به مراجع قضایی معرفی گردید.

…………………………………..تصویر بالابان صید شده توسط متخلفین در همدان
به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، صیادان پرندگان شکاری در کوخه (مخفیگاه از قبل ساخته شده) نشسته و از قمری به عنوان طعمه برای صید دلیجه و از دلیجه به عنوان طعمه جهت صید شاهین و بالابان استفاده می کنند.
قانونگذار به استناد تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، برای هر شخصی که مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه نماید علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده که بمدت ۳ سال می باشد، جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا بیست میلیون ریال در نظر گرفته است.
همچنین علاوه بر مجازات فوق جریمه نقدی قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست از بابت صید و شکار غیرمجاز هر بهله دلیجه ۲۰ میلیون ریال و بابت هر قطعه قمریی ۴۰۰ هزار ریال و بابت هر بهله بالابان دویست میلیون ریال تعیین شده است.
زنده گیری، شکار و قاچاق پرندگان شکاری به کشورهای حوزه خلیج فارس، نسل این گونه های ارزشمند کشور را در آستانه انقراض قرار داده است.
پرندگان شکاری به شدت مورد علاقه قوش بازان عرب می باشند. شیوخ عرب با آموزش این پرندگان از آنان برای شکار، به خصوص شکار هوبره استفاده می کنند.

منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران