کشف دو بهله بالابان از یک تبعه افغانی با همکاری هنگ مرزی شهرستان تایباد

۱۰ مهر ۱۳۹۲
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نیروهای یگان حفاظت محیط زیست تایباد با همکاری مامورین هنگ مرزی موفق به دستگیری یک متختلف و کشف و ضبط ۲ بهله پرنده شکاری از نوع بالابان شدند.
رئیس حفاظت محیط زیست تایباد در این باره گفت: این دو پرنده شکاری ارزشمند توسط یک تبعه افغانی در گمرک دوغارون در محل پایانه های مسافربری قرار بود در ازا دریافت مبلغی به یک فرد ایرانی تحویل داده شود.
محمد مظلوم پناه افزود: در محل پاسگاه ۱۷ شهریور در این خصوص پرونده تخلفی تشکیل و متهم به مراجع قضایی ارسال گردید.

مظلوم پناه افزود بال ها و پاهای این پرندگان که به طرز ماهرانه ای بسته شده بود توسط محیط بانان گشوده و به سرعت تحت معاینات شبکه دامپزشکی شهرستان قرار گرفتند و در حال حاضر تحت تیمار و مداوا هستند.
متهمین افغانی به قصد فروش این دو پرنده در مشهد و انتقال به کشور امارات آن ها را به صورت قاچاق به ایران وارد کرده بودند.
رئیس حفاظت محیط زیست تایباد افزود درپی دستگیری این متخلف، شناسائی خریداران و دیگر اعضاء این باند در دستور کار است و با سرنخ های موجود بزودی شناسایی و تحویل قانون خواهند شد.
بالابان در لیست سرخ (Red list) اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) و در طبقه گونه های در معرض خطر انقراض (EN) قرار دارد.
زنده گیری، شکار و قاچاق بالابان به کشورهای حوزه خلیج فارس، نسل این گونه ارزشمند کشور را در آستانه انقراض قرار داده است.
پرندگان شکاری به شدت مورد علاقه قوش بازان عرب می باشند. شیوخ عرب با آموزش این پرندگان از آنان برای شکار، به خصوص شکار هوبره استفاده می کنند.
قانونگذار به استناد تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، برای هر شخصی که مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه نماید علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده که بمدت ۳ سال می باشد، جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا بیست میلیون ریال در نظر گرفته است.
همچنین علاوه بر مجازات فوق جریمه قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک از پرندگان شکاری شاهین، بالابان، بحری، طرلان و لاچین ۲۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.

منبع خبر :پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران