پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: یک تمساح پوزه کوتاه مردابی (گاندو) ظهر امروز با ورود به روستای بلکن از توابع شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان دو راس بز اهلی را کشت و موجب وحشت اهالی روستا شد.
رئیس اداره محیط زیست سرباز در این باره به خبرنگار دیده بان گفت: این تمساح ماده که در برکه ای نزدیک روستای بلکن زندگی می کند پیش از این نیز چند نوبت وارد روستا شده و چند راس دام اهلی را تلف کرده بود اما هربار پس از اطلاع اهالی زمانیکه به منطقه اعزام شدیم گاندو به برکه بازگشته بود و موفق به مشاهده آن نشدیم.


مهندس رضایی افزود: حوالی ظهر امروز در پی تماس اهالی روستای مذکور مبنی بر ورود تمساح به محوطه روستا و حمله به دام های اهلی بلافاصله در محل حاضر شدیم و برای مهار جانور اقدام نمودیم.
وی گفت: تمساح که به لحاظ جنسیت ماده بوده و جثه بسیار بزرگی داشت به شدت مقاومت می کرد اما نهایتا با حضور پنج نفر از محیط بانان و کمک اهالی با بکار بردن شگردی خاص موفق به مهار آن شدیم. هیچ یک از اهالی و محیط بانان در جریان این واقعه آسیب ندیدند.


رضایی افزود: این تمساح بزرگ ۲ متر و ۶۰ سانتی متر طول و حدود ۷۵ کیلوگرم وزن داشت.
رئیس اداره محیط زیست سرباز گفت: با توجه به اینکه این تمساح چندین بار وارد روستا شده و به دام های اهلی حمله کرده بود و با در نظر گرفتن احتمال تکرار این حادثه و آسیب دیدن اهالی و خود حیوان، این گاندو را به دریاچه سد پیشین که از زیستگاه های اصلی این گونه در استان به شمار می رود منتقل و رهاسازی نمودیم.


به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: تمساح پوزه کوتاه مردابی گونه*ای است که پراکنش جهانی آن منحصر به کشورهای ایران، پاکستان، هندوستان، نپال و بنگلادش بوده و در برمه (میانمار) نسل آن منقرض شده است. تنها زیستگاه این گونه در کشورمان نیز منطقه حفاظت شده گاندو (باهوکلات) است که زیستگاه های تمساح در آن از شهرستان سرباز در مسیر رودخانه سرباز شروع شده و پس از ادامه در مسیر این رودخانه و رودخانه باهوکلات به برکه کلانی در نزدیکی هور باهو ختم میشود.
با بروز یک دوره طولانی خشکسالی از سال ۱۳۷۹ در زیستگاه های این منطقه و خشک شدن بخش های زیادی از رودخانه سرباز و باهوکلات بیم آن را میرود که نسل این گونه در ایران رو به انقراض بگذارد.

طی آخرین سرشماری تعداد شمارش شده تمساح پوزه کوتاه مردابی بر اساس مشاهده مستقیم توسط اکیپ های سرشماری ۲۰۱ تمساح اعلام شده است. هرچند تمساح گونه*ای بسیار باهوش و خجالتی است و به همین دلیل مشاهده مستقیم آن کاری دشوار است بنابراین با توجه به احتمال زیاد عدم مشاهده تعداد زیادی تمساح توسط اکیپ های سرشماری، تعداد تخمینی حضور این گونه در منطقه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ تمساح تخمین زده می شود.