پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر ورود گروهی از شکارچیان غیرمجاز به ارتفاعات پارک ملی و منطقه حفاظت شده دنا در تاریخ ۹۲/۷/۵، اکیپی ۸ نفره از مجرب ترین نیروهای یگان محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد وارد عمل شده و به جستجوی منطقه پرداختند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در این باره گفت: پس از یک شبانه روز جستجو، نهایتا در تاریخ ۹۲/۷/۶ رد متخلفین در ارتفاعات بالای ۴۰۰۰ متر پارک ملی دنا بدست آمده و محیط بانان به تعقیب آنها پرداختند.
جمشید عبدی پور افزود: چهار نفر شکارچی غیرمجاز که متوجه حضور محیط بانان شده بودند به دو گروه ۲ نفره تقسیم شدند. یک گروه بدون اسلحه و مهمات و گروه دوم اسلحه ها و مهمات را به همراه داشتند.
گروه اول از متخلفین که بدون هرگونه اسلحه و مهماتی بودند به سادگی خود را تسلیم ماموران نمودند با تصور اینکه محیط بانان از تعداد نفرات آنها اطلاعی ندارند و با دستگیری آنان تعقیب و گریز پایان یافته و گروه دوم به همراه سلاح و ادوات جرم منطقه را ترک خواهند کرد.

اما نیروهای یگان محیط زیست که از حضور ۲ نفر دیگر در منطقه اطلاع داشتند پس از دستگیری گروه اول به عملیات پایان نداده و به تعقیب گروه دوم ادامه دادند.
جمشید عبدی پور گفت: متخلفین مسلح با مشاهده محیط بانان اقدام به تیراندازی به سمت ماموران با اسلحه جنگی نمودند.
متخلفین که در حلقه محاصره نیروهای یگان محیط زیست گرفتار شده بودند پس از ساعتی مقاومت و درگیری مسلحانه پس از شلیک حدود ۴۰ گلوله ژ۳ به سمت محیط بانان و تمام شدن فشنگ های متخلفین، نهایتا عصر روز ۹۲/۷/۶ دستگیر و از ارتفاعات به پایین منتقل شدند.
از این گروه شرور و خطرناک که ساکن سردشت لردگان در استان چهارمحال و بختیاری بودند ۳ قبضه اسلحه جنگی ژ۳ و سه خشاب مربوطه کشف و ضبط گردید.
همچنین در بازرسی از گوشی تلفن همران متهمین تصاویر زیادی از شکار غیرمجاز حیات وحش بدست آمد.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در پایان گفت: متخلفین به همراه ادوات جرم و مدارک مربوطه تحویل مقامات قضایی گردیده و با حکم قاضی پرونده هم اکنون در زندان یاسوج بسر می برند.
منطقه حفاظت شده و پارک ملی دنا در سال های اخیر صحنه درگیری متعدد شکارچیان غیرمجاز و محیط بانان و متاسفانه کشته و مجروح شدن تعدادی از هر دو طرف بوده است.
منبع خبر :پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران