پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: هوشنگ ضیائی استاد دانشگاه و کارشناس حیات وحش گفت: طی دو سه سال اخیر جمعیت حیات*وحش در مناطق آزاد به کلی از بین رفته و حتی در برخی مناطق حفاظت شده نیز تنها ۵ تا ۱۰ درصد از جمعیت حیات وحش باقی مانده است.هوشنگ ضیائی در گفت*وگو با ایسنا افزود: اکنون از گله*های بزرگ ۱۰ هزار راس کل و بز، قوچ و میش و آهوی وحشی در استان*های شیراز، بوشهر و آذربایجان چیزی باقی نمانده است.
این کارشناس ارشد حیات وحش سرشماری و تهیه آمار دقیق از حیات*وحش کشور را اولین اقدام برای جلوگیری از ادامه روند نابودی آنها دانست و افزود: پس از تهیه آمار دقیق باید با بررسی شرایط، پروانه*های شکار و صید را صادر کرد چرا که صید و شکار بی*رویه دلیل اصلی کاهش جمعیت حیات*وحش کشور است.
ضیائی تصریح کرد: متاسفانه اکنون در بیشتر نقاط به جای آمارگیری و مطالعه، سالانه پنج درصد به جمعیت سال گذشته اضافه کرده و به عنوان آمار حیات*وحش اعلام می*کنند، در صورتی که این کار باید با کمک مردم محلی، طبیعت گردان و حتی شکارچیان انجام گیرد.
به گفته وی با استفاده از کمک مردم محلی و شکارچیان از شکار بی*رویه حیوانات جلوگیری می*شود چرا که وقتی شکارچی مشاهده کند دیگر حیوانی باقی نمانده، شخصا دست به شکار حیوانات نخواهد زد.
ضیائی گفت: علاوه بر تعداد حیات*وحش باید ترکیب آنها را نیز محاسبه کرد. به طور کلی نسبت حیوان نر بالغ بر ماده باید یک به چهار باشد و اگر تعداد حیوانات نر کم شود، بسیاری از حیوانات ماده از بچه*دار شدن محروم خواهند شد.
وی اضافه کرد: اکنون در بسیاری از نقاط کشور تعداد میش*هایی که زایمان نکرده*اند بسیار زیاد است که این مسئله حفظ این گونه را با مشکل مواجه خواهد کرد.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: اگر در یک منطقه تعداد سم*داران مانند کل، بز، قوچ، میش، آهو، جیبر و مرال از ۲۰۰ راس کمتر باشد، حتی اگر این جمعیت به خوبی حفاظت شود هم طی ۱۰۰ سال به کلی نابود خواهد شد چرا که با خانوادگی شدن جفت*گیری و تغییرات ژنتیکی تعداد زاد و ولدها بسیار کاهش می*یابد.
این کارشناس ارشد حیات وحش ادامه داد: این در حالیست که در ایران نه دسته*های ۲۰۰ تایی بلکه دسته*های ۱۰ الی ۲۰ تایی از سم*داران وجود دارد.
هوشنگ ضیائی تاکید کرد: برای حفاظت از حیات*وحش و افزایش آنها باید تمام مردم بسیج شوند تا در این صورت پس از افزایش جمعیت و برقراری ارتباط میان جمعیت*های مختلف مساله مشکلات ژنتیکی و توقف زاد و ولد حیوانات نیز حل شود.

منبع خبر :پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران