آماده کردن طوطی برای ورود نوزادغیر قابل انکار است که کودکان و حیوانات خانگی همیشه زندگی ما را شاد تر و پر انرژی تر می کنند، اما معرفی نوزاد تازه متولد شده به یک طوطی حسود، کمی خشن و اغلب احساسی به برنامه ریزی نیاز دارد. متاسفانه بسیاری از مردم در این دوران تصمیم میگیرند که طوطی خود را به یک خانواده جدید واگذارکنند.

لطفا صبر کنید ! نیازی به اینکار نیست !

ممکن است کسی که برای اولین بار بچه دار میشود به طور کامل از مسئولیت بزرگ و جذابی که به عهده گرفته است آگاه نباشد. یک نوزاد جدید در هر ثانیه تمام انرژی شما را خواهد گرفت بنابراین ممکن است زمان کمی به طوطی اختصاص دهید و این برای یک طوطی که همیشه در مرکز توجه بوده است قابل درک نیست. این یک واقعیت است. زمانی که کودک وارد منزل شما میشود اتفاقاتی و چیزاهایی رخ میدهد که هرگز تجربه نکرده اید و این برای یک طوطی که به وجود نوزاد عادت نکرده ، سخت خواهد بود . اما اینکه شما به زودی صاحب یک فرزند خواهید شد به این معنا نیست که مجبور هستید طوطی خود را از دست بدهید! به یاد داشته باشیدکه طوطی ها حساس هستند و مادام العمر در گروه های دست جمعی زندگی میکنند. این یکی از دلایلی است که شما طوطی را به عنوان حیوان خانگی انتخاب میکنید.به یاد داشته باشیدکه طوطی موقعیت خود را در خانواده خود، بسیار جدی و مهم میداند .بنابراین ما امیدواریم، قبل از اینکه خدا یک نوزاد شیرین و دوست داشتنی به شما هدیه کند ،تا جایی که ممکن است طوطی خود را برای ورود او آماده کنید.

واکنش طوطی ها در مقابل ورود عضو جدید :

همه طوطی ها قطعا متوجه میشوند که یک نوزاد جدید به خانه آورده شده ، اما واکنش هر یک از آنها متفاوت خواهد بود. 3 حالت وجود دارد:

پرنده علاقه مند :

یک نوزاد جدید با خود مناظر، صداها و بوهای بسیاری به ارمغان می آورد. بسیاری از پرندگان از این تغییرات استقبال میکنند و برای آنها فرصتی ایجاد خواهد شد که چیزهای جدید را در کنار خانواده تجربه کند و لذت ببرند. اگر قبلا همه چیز برای طوطی شما کسل کننده بوده، میتوانید مطمئن شوید که در حال حاضر روزها دیگر برای او خسته کننده نیستند. پرنده شما به طور شگفت آوری کنجکاو بوده و شرایط مناسب و امنی خواهد داشت. او خوشحال خواهد بود که میتواند با جریان خانواده پیش برود.

پرنده متنفر:

همان چیزهایی که طوطی علاقه مند آنها را دوست دارد، پرنده ی متنفر، از آنها بیزار است. او ممکن است پرنده ای باشد که همه چیز را همانگونه که هستند دوست داشته و در برابر تغییرات بسیار کم تحمل باشد. ممکن است طوطی شما با سرو صدا یا انجام حرکاتی به طور مداوم عدم رضایت خود را از ایجاد وضعیت جدید ابراز کند و اینگونه رشد یافته که قادر نیست تغییرات و یا کودک را بپذیرد .

پرنده حسود:

همه طوطی ها این پتانسیل را دارند که حسود باشند، اما طوطی های خاکستری آفریقایی یا کاسکوها می توانند کمی حساس تر از سایر گونه باشند. آیا حسادت آنها توجیه پذیر است؟ آیا با ورود نوزاد جدید توجه شما به او کمتر شده است؟ اگر اینگونه است، پس این حسادت و عصبانیت قابل درک خواهد بود. او ممکن است از شما روی برگرداند، جیغ بکشد، گاز بگیرد یا به سادگی ، دیگر تمایلی به دوستی با شما نداشته باشد. در حالی که ، او با رنجش از تولد نوزاد جدید در حال رشد است زیرا هیچ یک از این احساسات و بی توجهی ها قبل از ورود نوزاد وجود نداشته ، پس قطعا در همه این اتفاقات، او کودک را مقصر میداند.

شما باید طوطی را متقاعد کنید که قرار نیست جایگاه خود را درخانواده با ورود کودک تازه متولد شده از دست بدهد. غالبا، اشتباه برخی از صاحبان طوطی این است که تنها هنگامی به طوطی خود توجه میکنند که کودک شان در خواب باشد. نتیجه آشکار این کار در ذهن طوطی شما این است : " بچه کوچولو رفته ، حالا زندگی خوبه" نیازی نیست که حتما روانشناس حیوانات باشید تا متوجه حسادت و عصبانیت طوطی شوید.

اگر طوطی شما احساس کند که نادیده گرفته شده ، راه های دیگری برای جلب توجه شما پیدا خواهد کرد . طوطی ها بسیار باهوش تر از چیزی هستند که ما فکر میکنیم. این حیوانات خانگی بسیار اجتماعی هستند و نیاز به توجه روزانه دارند. طوطی ها با زندگی در گروه مقاوم و پایدار می شوند. همه گرو ها دارای سلسله مراتبی هستند ، در خانواده ای که بچه وجود دارد شما باید در بالای سلسله مراتب باشید و راه هایی را کشف کنید که بتوانید طوطی خود را با فعالیت هایی که برای پرورش و تربیت کودک خود انجام میدهید ، هماهنگ و یکپارچه سازید.

مراحل اجتماعی سازی طوطی :* بزرگسالان را به عنوان بالاترین عضو سلسله مراتب در خانواده قرار داده و قوانین و دستورالعمل های رفتاری تنظیم کنید.

* قبل از اینکه نوزاد متولد شود ، طوطی خود را اجتماعی کنید! (یا شاید هنگامی به اینکار نیاز پیدا کنید که از حسادت طوطی خود نگرانید)

* طوطی تان را در قفس مسافرتی یا با قلاده پرواز ، با خود به بیرون ببرید و اجازه دهید در اطراف مردم بودن را تجربه کند .

* بیشتر از حد معمول از دوستان خود دعوت کنید به طوری که طوطی تان در به اشتراک گذاشتن شما (صاحبش ) با دیگران تجربه بیشتری کسب کند. با این حال بهتر است ، هنگامی که کسی را دعوت میکنید ، طوطی تان را بر روی استندش قرار دهید .با اینکار او می آموزد که در هنگام شنیدن صدا ها یا دیدن فعالیت های جدید باید شما را با دیگران به اشتراک بگذارد و هم به تنهایی سرگرم شود.

* اطمینان حاصل کنید که قبل از متولد شدن کودک، همه بزرگسالان در خانه شما یک رابطه قوی با طوطی تان برقرار کرده اند .


یک طوطی حسود و تنها، به پرکنی یا پر جوی روی میآورد ، جیغ می کشد یا گاز میگیرد. بنابراین، تا آنجا که ممکن است طوطی تان را در فعالیت های روزانه خود درگیر کنید. طوطی خود را بر روی یک استند مجهز قرار دهید، با اینکار طوطی ساعاتی از روز به دور از خانواده و کودک تازه متولد شده سرگرم خواهد شد .

رفتارشناسان حیوانات هشدار داده اند که سخت ترین لحظات روابط طوطی- کودک ، زمانی است که کودک شروع به راه رفتن می کند. طوطی شما در واقع با یک کودک ترسناکی روبرو میشود که بر روی دو پا راه میرود . یک طوطی مطیع ممکن است اوایل خیلی بترسد یا آشفته شود و بخواهد کودک را گاز بگیرد . کودکان خردسال ممکن است انگشتان دست خود را به قفس وارد کنند ، درب قفس طوطی را محکم ببندند، پر سرو صدا باشند و سعی کنند پر طوطی را بکشند. حرکات ناگهانی و سریع آنها برای یک طوطی سالم ترسناک است و قطعا نسبت به این حرکات از خود واکنش نشان خواهد داد. اما این واکنش که ممکن است شما آن را به عنوان یک رفتار پرخاشگرانه در نظر بگیرید غالبا ناشی از ترس است و یک کودک متوجه نخواهد شد که پف کردن پرها یا کوچک شدن مردمک چشم به این معناست که " لطفا همین الان از طوطی دور شو !". طوطی هایی که به خوبی اهلی شده و با اعضای خانواده ارتباط خوبی دارند، اغلب قبل از گاز گرفتن هشدار میدهند که کودک را متوقف کنند. پس لطفا هرگز هرگز هرگز کودکان نوپا و طوطی ها را تنها و بدون نظارت رها نکنید.

به یاد داشته باشید، که اگر شما طوطی خود را به اندازه کافی اجتماعی کرده باشید، او قبل از گاز گرفتن هشدار میدهد. اغلب طوطی زمانی گاز میگیرد که به نوعی تحریک و عصبانی شده باشد .

یک نوع رابطه افراطی نیز ممکن است بین طوطی و کودک ایجاد شود . گاهی اوقات طوطی به طور کامل با کودک ارتباط برقرار میکند بطوریکه دیدن ناراحتی های روزانه کودکان شیرخوار می تواند برای او غیر قابل تحمل باشد. پیچی ؛ طوطی من، به سرعت متوجه شد که زمانی پسرم گریه می کند من به سمت او خواهم رفت و با صدای بلند میگفت : "مـــامــــان، بیا اینجا !" بعد از گذشت چند سال او هنوز صدای پسرم را تقلید میکند.


معرفی یک عضو جدید به خانواده ممکن است به زمان و تلاش زیادی نیاز داشته باشد، در این مقاله بدون توجه به گونه و سابقه طوطی (برای مثال داشتن صاحبی در گذشته و ... ) پیشنهاداتی ارائه شده است :

* از ماه پنجم بارداری، با طوطی خود در مورد تغییراتی که قرار است رخ دهد صحبت کنید . او درباره چیزی که شما به او میگویید هیچ ایده ای ندارد اما می داند که برای برقراری ارتباط چیزی با او، دارید تلاش میکنید.

* طوطی خود را برای ورود عضو جدید آماده کنید. همانطور که سالی بلانچارد ( رفتارشناس طوطی ) بارها اشاره کرده ، قبل از ورود نوزاد به منزل شما ، طوطی خود را با قرار دادن گهواره و لوازم نوزاد برای این اتفاق آماده کنید . شما می توانید یک عروسک تهیه کرده و آن را با خود به قسمت های مختلف خانه ببرید و نوازشش کنید . صداهای نوزادان رو برای طوطی خود پخش کنید تا برای شنیدن صداهای جدید آماده شود.

* رفتار و روال روزانه ای که در پیش گرفته اید را تغییر دهید . حتی اگر در حال معرفی یک عضو جدید به طوطی خود نیستید باز هم به رفتار خود فکر کنید. اگر طوطی شما پرجوی می کند یا مشکلات رفتاری از خود نشان میدهد تا حد امکان این مسایل را حل کنید.

* از آنجایی که طوطی ها بازتابی از انرژی، خلق و خو و نگرش ما هستند، پس نگرش مثبت داشته باشید. نگرش مثبت می تواند به بهبود روابط بین اعضا کمک کند.

* اجازه دهید که طوطی شما جهت انجام تست سلامت توسط دامپزشک معاینه شود.

* اگر فکر تعامل نوزاد با طوطی برای شما نگران کننده است، با دامپزشک و متخصص اطفال مشورت کنید. با صحبت کردن با این کارشناسان پیش از آنکه کودک شما متولد شود، می توانید مشکلات اولیه خود را حل و فصل کرده و ذهنیت بهتری داشته باشید.

* قبل از تولد نوزادتان به مشکلات رفتاری طوطی خود رسیدگی کنید . اگر رفتار ترس و اضطراب از خود نشان می دهد ، حتما از یک متخصص رفتار حیوانات کمک بگیرید .

* بال طوطی خود را کوتاه کنید ، طوطی با بال های کوتاه شده رفتارهای مناسبتری خواهد داشت.

* با فراهم کردن اسباب بازی به طوطی خود آموزش دهید که به آرامی روی قفس و یا استند خود باقی بماند .

* اگر دوستانی دارید که به تازگی بچه دار شده اند ، از آنها بخواهید برای انس گرفتن طوطی با نوزادان رفت و آمد بیشتری با شما داشته باشند. در این حال بهتر است بر تمامی تعاملات طوطی و نوزاد نظارت داشته باشید.

* چند ماه قبل از ورود کودک به منزل ، طوطی خود را با صداها و تصاویری که قرار است اتفاق بیفتد آشنا کنید . مثل پخش صدای ضبط شده گریه بچه ، تکان دادن تاب یا گهواره نوزاد و یا استفاده از روروک . فراهم کردن این موارد همراه با دادن تشویقی و بازی کردن باعث میشود طوطی در برخورد با این موارد تجارب مثبتی کسب کند.

* اگر می خواهید طوطی به هیچ عنوان وارد اتاق نوزاد نشود ، یک مانع محکم مانند یک در قابل حمل (ممکن است در فروشگاه های عرضه کننده محصولات کودک موجود باشد ) یا یک پرده، در ورودی اتاق نوزاد نصب کنید . از آنجا که این موانع هنوز هم به طوطی اجازه می دهد تا تصاویر و صداها را ببیند و بشنود و در جریان آنچه که اتفاق میافتد باشد، او کمتر خود را جدا از خانواده احساس کرده و به صداهای جدید کودک زودتر و بیشتر عادت میکند.

* برای کمک به طوطی خود در داشتن تصور واقعی از نوزاد ، از یک عروسک استفاده کنید. آن را بغل کرده و در اطراف خانه بچرخانید ،در هنگام انجام دادن کارهای معمول نوزاد (نوزاد عروسکی ) از قبیل حمام کردن و تغییر پوشک ، طوطی تان را نیز با خود همراه کنید.

* با طوطی خود در مورد کودک صحبت کنید و اگر نام کودک خود را انتخاب کرده اید از آن زیاد استفاده کنید تا طوطی با آن آشنا شود.

* به پوست خود پودر بچه یا روغن بچه بزنید تا طوطی شما با بوهای جدید آشنا شود.

* قبل از اینکه به مرکز زایمان منتقل شوید برای مراقبت از طوطی خود در روزهایی که حضور ندارید برنامه ریزی کنید.

* سعی کنید بعد از ورود کودک به خانه اجازه ندهید که طوطی تمامی شور و هیجان خود را از دست بدهد. در حالی که او در قفس قرار دارد لحظه به لحظه میان وعده های مورد علاقه او را با شور و شوق در اختیارش قرار دهید. در فواصل زمانی مختلف و در کوتاه مدت او را از قفس خارج کنید ( شاید 5 یا 10 دقیقه، چند بار در روز کافی باشد)، این احساس را همیشه در او زنده نگه دارید که او هنوز هم بخشی از خانواده است.

* توصیه نمی کنم که طوطی خود را درست قبل از ورود نوزاد جدید از خانه دور کنید. تصور کنید که چقدر مسخره است که یه مدت از خانه دور باشید و هنگامی برگردید که محیط خانه شما برای همیشه تغییر کرده است.

* سعی نکنید که طوطی خود را به نوزاد جدید معرفی کنید . طوطی شما می تواند قبل از اینکه واکنشی نشان دهید به طور جدی به نوزاد شما آسیب وارد کند.

* طوطی و بچه ها را از هم جدا نگه دارید ! هنگام معرفی یک عضو جدید به خانواده همیشه نگرانی ها و ناراحتی هایی برای طوطی به وجود می آید .بنابراین عاقلانه تر است که طوطی و بچه های کوچک به طور فیزیکی از یکدیگر جدا نگه داشته شوند. در خانه فضایی را به طوطی اختصاص دهید به طوریکه آن مکان را قلمرو و یک محل امن برای خود بداند. از حفاظ کودک برای دور نگه داشتن او از قفس استفاده کنید و یک استند آویز برای طوطی خود تهیه کنید ، با اینکار میتوانید به طور ایستاده با طوطی خود در تعامل باشید در حالیکه فرزند شما به طوطی دسترسی ندارد .

* ایجاد ارتباط با طوطی پس از تولد نوزاد نیز میتواند ادامه داشته باشد. اجرای سوت های ویژه برای طوطی و یک زمانبندی برای نوازش و توجه به او باعث خواهد شد که طوطی ، جایگاه خود را در خانواده مهم بداند. زمان خود را طوری تنظیم کنید که ساعاتی را در کنار او سپری کنید. به یاد داشته باشید، شما طوطی را خریدید چون در وهله اول این شما بودید که مجذوب او شدید. زمانی که شما زیر بار مسئولیت رسیدگی به فرزندتان مضطرب و نگران هستید ، برقراری ارتباط با طوطی می تواند آرامش را برای شما به ارمغان آورد. تجربه زندگی گروهی را برای طوطی خود فراهم کنید حتی اگر با مشغله های زیادی روبرو هستید.

مراقب احساسات و واکنش های طوطی خود باشید ، اگر نمی توانید به این موارد با دقت رسیدگی کنید بهتر است به فکر واگذاری طوطی خود باشید.طوطی هایی که تنها هستند بیشتر از این بی توجهی رنج خواهند برد و طوطی هایی که جفت هستند خیلی زود همه این سختی ها را پشت سر میگذارند.

* * * به یاد داشته باشید که پرندگان و کودکان می توانند خوش و خرم در کنار یکدیگر زندگی کنند.کودکانی که با حیوانات و پرندگان بزرگ میشوند، درک و عشق عمیق تری نسبت به طبیعت و حیوانات خواهند داشت.* * *

ترجمه : سپیده

منبع : پارسی پت


کپی برداری بدون ذکر منبع و نام مترجم و لینک مستقیم ممنوع می باشد.