به گزارش گروه بین الملل زیست نیوز، ایجاد "طرح انرژی پایدار" روشی ساده و سیستماتیک برای بررسی، پالایش و عمل در یکی از مهم ترین جنبه های یک کسب و کار پایدار محسوب می شود. طرح انرژی پایدار مشاهده وضعیتی که در آن قرار دارید، تصمیم گیری در زمینه تغییرات مثبت فوری که شرکت شما امکان انجام آنها را داشته و ایجاد اهداف عملی در بلند مدت را امکان پذیر می کند.

چرا باید یک طرح اختصاصی برای انرژی را ایجاد کنیم؟


استفاده از انرژی مهمترین اثر زیست محیطی کسب و کار شما محسوب می شود. مصرف انرژی به طور معمول شامل برق، سفر کارمندان، رفت و آمد کارمندان و گاز طبیعی می شود. انرژی مصرفی می تواند به سه روش برای محیط زیست مشکل آفرین باشد:
1. انتشار محلی، آلودگی محیط زیست در مکانی که ساخته شده و یا مورد استفاده قرار می گیرد.
2. گازهای گلخانه ای که به تغییرات آب و هوایی منجر می شوند.
3. مصرف منابع طبیعی که میزان آنها در کره زمین محدود است. از این رو، باید به گونه ای هدفمند و مدیریت شده از آنها استفاده کنیم تا نسل های آینده نیز از این منابع ارزشمند برخوردار باشند.
در حال حاضر، تغییرات آب و هوایی از میان موارد ذکر شده بیشترین توجه را به سوی خود جلب کرده و بحث درباره ردپای کربن و انتشار گازهای گلخانه ای در اهداف آب و هوایی شرکت ها بیش از پیش جریان دارد. در بسیاری از موارد این مساله با موضوع انرژی و راهبردهای مصرف انرژی در ارتباط است.
از مهمترین ذینفعانی که به راهبرد انرژی شما اهمیت می دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. کارمندانی که به محیط زیست اهمیت می دهند. پایداری می تواند وفاداری کارمندان را افزایش داده و اثری مثبت بر شادی و بهره وری آنها داشته باشد. کارمندان می خواهند این مساله را باور کنند که بخشی از راه حل برای حفاظت از محیط زیست و نه بخشی از عامل مشکل آفرین محسوب می شوند.
2. مشتری های شما به ویژه اگر با شرکت هایی بزرگ و یا مترقی معاملات خود را انجام می دهید. آنها می خواهند نسبت به مدیریت پایدار و مسئولانه کسب و کار شما اطمینان حاصل کنند.
در طرح انرژی پایدار باید به سه موضوع اساسی رسیدگی شود که در هر یک از آنها باید به وضعیت فعلی و یا پایه، فرصت ها و خطرات، و مسیر پیش رو پرداخته شود. سه موضوع اساسی عبارتند از:


بهره وری انرژی
کاهش میزان انرژی مصرفی در ردپای انرژی، سنگ بنای هر طرح انرژی پایدار محسوب می شود. بنابر اعلام مرکز انرژی استار، 30 درصد انرژی ساختمان های تجاری و صنعتی به صورت ناکارآمد و غیر ضروری استفاده می شود. انرژی مصرفی کمتر همواره یک پیروزی بزرگ بوده که بر اساس عوامل تصادفی و رویدادهای خوشایند رخ نمی دهد.
ردپای انرژی
این بخش به طور کامل درباره منابع انرژی فعلی و سطوح استفاده شما است. به عنوان مثال، انرژی خریداری شده توسط شما تا چه میزان آلوده و یا پاک است؟ و یا از چه انتخاب هایی برخوردار هستید؟
گزارش و افشا
سیاست گزارش و افشا که اغلب توسط مدیران انرژی نادیده گرفته می شود می تواند در شکل گیری راهبرد انرژی شما بسیار موثر باشد. بسیاری از ذینفعان علاقمند شما - به ویژه کارمندان - نیازمند این هستند تا درباره تلاش های شما که به صورت ذاتی قادر به شناسایی آنها نیستند، اطلاع حاصل کنند.
نیازی نیست طرح انرژی پایدار طولانی و پیچیده باشد. گام ساده نخست شامل تمرکز و یکی شدن چالش های انرژی و فرصت ها می شود. سپس، شرایط اندکی دشوارتر می شود. برای اجرایی کردن طرح خود باید مقداری پول هزینه کنید. در شرایطی که قصد داریم به نجات جهان کمک کنیم، اقدام های شما باید در چارچوب وضعیت شرکت - اندازه شرکت، شرایط اقتصادی، نگاه شما به ذینفعان و موقعیت مکانی - انجام شوند.