تالاب ارژن

نام انگلیسی: Arzhan wetland نام فارسی : تالاب ارژنتالاب ارژن در موقعیت جغرافیایی N293708 E515859 در استان فارس واقع است. این تالاب بخشی از منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان است. تالاب ارژن در جنوب شهرستان دشت ارژن و در حاشیه جاده ارتباطی شیراز به کازرون در 60 کیلومتری غرب مرکز استان قرار گرفته است. وسعت تقریبی این تالاب در حدود ۲۰۰۰ هکتار و در ارتفاع 2100 متری از سطح دریا قرار دارد. تالاب ارژن يکى از زيستگاه هاى مهم پرندگان مهاجر است که در حدود نيمى از سال، ميزبان هزاران پرندهٔ مهاجر است. اين منطقه، تابستانهاى خنک و زمستانهاى سرد دارد که معمولاً در فصل زمستان با بارش برف همراه است.

منطقهٔ گردشگاهى تالاب ارژن به دليل استقرار در مسير جادهٔ اصلى شيراز - کازرون، نزديکى با آثار تاريخى بيشاپور و غار شاپور و همچنين راه ارتباطى استانهاى خوزستان و بوشهر با شيراز، از اهميت ويژهٔ جذب جهانگردان برخوردار است. همچنین حاشیه این تالاب در سالهای نه چندان دور آخرین زیستگاه شیر ایرانی بوده است.
درسال 1350 يونسكو اين درياچه را به عنوان ذخيره زيستكره انتخاب كرد. به علت احداث چاههاي بهرهبرداري متعدد در اطراف اين تالاب بخصوص در سالهاي اخير،اين تالاب در فصل تابستان خشك ميشود كه باعث تغييرات سيستم اكولوژيكي ميگردد.

در انتهاي تالاب فروچالههاي كارستي، آب را به داخل سازندهاي آهكي مجاور تخليه ميكند. بررسی ها نشان می دهد كه در سالي بادوره خشكسالي طولاتي مدت، 69 درصد آب درياچه تبخير، 26 درصد نفوذ از خاك كف تالاب و 5 درصد هم خروجي از فروچاله هاي كارستي ميباشد حداكثر حجم درياچه 43 ميليون متر مكعب ميباشد كه ميتوان با كنترل خروجي در فصل تر، از خشك شدن تالاب در فصل تابستان جلوگيري كرد.


منبع:کويرها و بيابان هاي ايران