پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: با تلاش نیروهای یگان محیط زیست شهرستان الشتر باند قهار زنده گیری پرندگان شکاری که از شهرستان ماهشهر به استان لرستان آمده بودند دستگیر شدند.
در جریان عملیاتی که در ساعت ۱۰ صبح روز شنبه ۱۳۹۲/۶/۲۳ صورت گرفت، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان الشتر دو نفر صیاد پرندگان شکاری را در غافلگیر نموده و یکی از متخلفین در داخل کوخه و نفر دوم در حال فرار و پس از مدتی تعقیب و گریز دستگیر نمودند.


رئیس اداره محیط زیست الشتر در این باره گفت: از متخلفین که از شهرستان ماهشهر به استان لرستان آمده بودند یک بهله پرنده شکاری دلیجه، یک قطعه قمری، تور مخصوص زنده گیری پرندگان و یک قبضه اسلحه جنگی کلاشینکف کشف و ضبط گردید.
فتح الهی افزود: ضمن تخریب کوخه بازگیری و دام زنده گیری، متخلفین جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی گردیدند.

رئیس اداره محیط زیست الشتر گفت: جا دارد از محیط بانان فتح الهی، دولتشاه، رحمتی، امیری، لروند، ***** که در این یک عملیات شرکت داشتند صمیمانه تشکر نمایم.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، صیادان پرندگان شکاری در کوخه (مخفیگاه از قبل ساخته شده) نشسته و از قمری به عنوان طعمه برای صید دلیجه و از دلیجه به عنوان طعمه جهت صید شاهین و بالابان استفاده می کنند.

قانونگذار به استناد تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، برای هر شخصی که مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه نماید علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده که بمدت ۳ سال می باشد، جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا بیست میلیون ریال در نظر گرفته است.

همچنین علاوه بر مجازات فوق جریمه نقدی قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست از بابت صید و شکار غیرمجاز هر بهله دلیجه ۲۰ میلیون ریال و بابت هر قطعه قمریی ۴۰۰ هزار ریال تعیین شده است.
پرندگان شکاری نقش بسزایی در کنترل جمعیت خزندگان، جوندگان و حتی بعضی از سگ سانان دارند. این پرندگان از ارزش حفاظتی بالایی برخوردار بوده و جزو گونه های حمایت شده محسوب می شوند.

زنده گیری، شکار و قاچاق پرندگان شکاری به کشورهای حوزه خلیج فارس، نسل این گونه های ارزشمند کشور را در آستانه انقراض قرار داده است.
پرندگان شکاری به شدت مورد علاقه قوش بازان عرب می باشند. شیوخ عرب با آموزش این پرندگان از آنان برای شکار، به خصوص شکار هوبره استفاده می کنند.