صاریغ (Opossum)‏ جانوری گوشت خوار از راسته کیسه داران، و ساکن قاره آمریکا است. بیش از 60 گونه مختلف صاریغ در جهان وجود دارد که معروفترین آنها صاریغ ویرجینیا یا همان صاریغ معمولی است. صاریغها تنها پستانداران کیسه داری هستند که در آمریکا و کانادا زندگی میکنند.

به گزارش نشنال جئوگرافیک، بیشتر اعضای این گونه همه چیزخوار هستند، اما معمولا لاشه حشرات و جانوران را برای خوردن ترجیح میدهند. صاریغ ها اغلب به خانه یا سکونت گاه های انسانها سر میزنند تا سطل زباله ها را مورد حمله خود قرار دهند. صاریغها همچنین از چمن، دانه های خشکبار و میوه تغذیه میکنند؛ و به شکار موش، پرندگان، حشرات، کرم ها، مارها و حتی ماکیان دست میزنند. صاریغ جانوری شب رو محسوب می شود که روز را به خوابیدن در لانه اش می گذراند. اغلب صاریغ ها روی درختان زندگی می کنند، ولی گونه هایی نیز وجود دارند که آبزی هستند. این انعطاف پذیری در رژیم غذایی و سکونتگاه، صاریغ ها را قادر می سازد تا به سرعت جمعیت خود را افزایش دهند.

نوزادان صاریغ در هنگام تولد بسیار آسیب پذیر هستند و اندازه آنها به کوچکی زنبورعسل است. نوزادان پس از تولد بلافاصله به درون کیسه مادر می خزند، و در آنجا به رشد خود ادامه میدهند. هم زمان که توله صاریغ ها بزرگ تر می شوند، از کیسه مادرشان خارج می شوند و گاهی اوقات هنگام شکار بر پشت مادر خود سوار میشوند. ماده ها هر بار تا 20 بچه به دنیا می آورند، اما کمتر از نصف آنها زنده می مانند. برخی از آنها حتی فرصت این را پیدا نمی کنند که خود را به کیسه مادر برسانند.

صاریغها بیشتر شهرت خود را مدیون «نمایش صاریغ» هستند. زمانی که صاریغ ها خود را در معرض خطر از سوی سگ ها، روباه ها و سیاه گوش ها می بینند؛ خود را از پهلو روی زمین می اندازند، چشمان خود را می بندند، و یا به نقطه ای ثابت در فضا خیره می شوند. برای تکمیل این نمایش، صاریغ زبان خود را هم در می آورد و وانمود به مردن می کند.

این نمایش باعث می شود شکارچی گارد خود را پایین بیاورد، و به صاریغ فرصت فرار بدهد. البته اگر شرایط مناسب مهیا نشود، نمایش صاریغ ممکن است تا چند ساعت طول بکشد.

نوع: پستان دار
رژیم غذایی: همه چیزخوار
اندازه: طول بدن از پوزه تا دم، 76 سانتیمتر
وزن:
4 تا 6 کیلوگرم

منبع:خبر آنلاین